'İzmir Doğal Yaşam Parkı' 30 Kasım da Açılıyor !

3 bin ağaç ve 250 bitki türüyle kentin ve kentlinin nefes alacağı İzmir Doğal Yaşam Parkı, Pazar günü kapılarını açıyor...

 

Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parklarından bir tanesi olan ve 120 türden bin 500 hayvanın doğal ortamlarda özgürce yaşayacağı, 3 bin ağaç ve 250 bitki türüyle kentin ve kentlinin nefes alacağı İzmir Doğal Yaşam Parkı, Pazar günü kapılarını açıyor. Karşıyaka ile Doğal Yaşam Parkı arasında çalışacak 10 otobüs, hayvan figürleriyle süslendi.İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çevre konusunda “en prestijli” yatırımlarından biri olan Sasalı’daki Doğal Yaşam Parkı, son rötüşlerden sonra her yönüyle hazır hale getirildi. 120 farklı türden hayvanın özgürce yaşayacağı, Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parklarından biri olan İzmir Doğal Yaşam Parkı’nın, 30 Kasım Pazar günü saat 10.30’da törenle açılacağı bildirildi.
Sağlıklı, doğal ve temiz bir çevrede yaşamanın, insanların olduğu kadar hayvanların da en temel haklarından birisi olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Bu bilinçle hareket ederek, doğal yaşamın korunması ve çevre yatırımları konusunda, Türkiye’nin örnek kentlerinden birisi olmaya çalışıyoruz. Kent ormanları kurarak yeni cazibe alanları oluşturuyoruz. Ekolojiyi ve doğal bütünlüğü koruyor, bu bilinci ve duyarlılığı geliştiriyor, doğa ile uyumlu sürdürülebilir bir yaşamı destekliyoruz” dedi.
120 türden bin 500 hayvanın doğal ortamlarda özgürce yaşayacağı, 3 bin ağaç ve 250 bitki türüyle kentin ve kentlinin nefes alacağı İzmir Doğal Yaşam Parkı’nın, bu düşüncelerle projelendirilen bir yatırım olduğunu hatırlatan Başkan Kocaoğlu, tüm İzmirlileri Pazar günü saat 10.30’da yapılacak açılış töreni için Sasalı’ya davet etti.
Avrupa’daki en iyi örneklerden
İzmirliler, Doğal Yaşam Parkı’nın açılacağı günü sabırsızlıkla beklerken, dünyanın farklı bölgelerinden getirilen ve Kültürpark Hayvanat Bahçesi’nden taşınan hayvanlar da, yeni mekanlarına yavaş yavaş alışmaya başladı.

Yapılan önemli yatırımlarla kıraç bir araziyi adeta “cennetten bir köşeye” çeviren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Doğal Yaşam Parkı sayesinde kentteki turizm hareketliliğinin de artmasını bekliyor. Gediz Nehri ile Tuzla Caddesi arasındaki 425 bin metrekare alan üzerinde oluşturulan Park, hayvan çeşitliliği, zengin bitki örtüsü ve tropik merkeziyle tam bir cazibe merkezi haline getirildi.


Hayvanların doğal ortamlarında yaşamasının sağlanması için geniş bir alanda yapılandırılan park, Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği (EAZA) tarafından yerleşimi ve teknik donanımı açısından da örnek gösteriliyor. Merkezi Hollanda Amsterdam’da bulunan EAZA Avrupa’da bulunan 300 üye hayvanat bahçesi içinde İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı’nın sayılı parklar arasında yerini alacağı görüşünde.
Sevimli otobüsler
İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü, Avrupa standartlarında oluşturulan İzmir Doğal Yaşam Parkı’na ulaşımda kullanılmak üzere 10 otobüsü özel olarak giydirdi. “İzmir Doğal Yaşam Parkı’nda buluşalım” temalı otobüsler, çeşitli hayvan figürleriyle süslendi. Pazar günü yapılacak açılışın ardından 777 numaralı otobüsler Karşıyaka İskele – Doğal Yaşam Parkı arasında sefere başlayarak hayvan dostlarını taşıyacak.


 
 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com