Böyle sandal ağacı görülmedi !

EKODOSD, Koçak Deresi Vadisindeki sandal ağacının koruma altına alınması için başvuruda bulunacak.


Aydın ili ile İzmir’in Ödemiş ilçesi sınırında kalan Koçak Deresi Vadisi’nde şimdiye kadar görmeye pek alışık olunmayan boyutlarda bir sandal ağacı tespit edildi. Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği(EKODOSD)’un araştırmalarında ortaya çıkarılan gizli kalmış sandal ağacının tarihe de tanıklık ettiği belirlendi.

Eşi benzerine belki de hiç rastlanmayacak devasa büyüklükteki söz konusu sandal ağacı, Koçak Deresi’nin bakir coğrafyasında kendini saklayabilmiş. Çok yavaş büyüdükleri için yaşını tahmin etmenin zor olduğu sandal ağacı, insan girişinin hemen hemen çok az olduğu bir alanda olması nedeniyle bugüne kadar yaşayabilmiş.

Sandal ağacının korunmaya ve anıt ağaçlar kapsamına alınması için, Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği(EKODOSD) tarafından Kültür ve tabiat Varlıkları Koruma Kurulu ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendis’liğine başvuruda bulunmak için çalışma başlatıldı. EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, tarihe tanıklık etmiş söz konusu sandal ağacının koruma altına alınması gerektiğini belirterek, “Belki de yüzyıllardır yaşamını günümüze kadar sürdüren bu doğal değerimizin, korunmaya alınıp anıt niteliği taşıması bölgemiz florasına bir zenginlik katacaktır” dedi.

(iha)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com