Kırklareli Longoz ormanları artık milli park

Longoz ormanları olağanüstü biyolojik çeşitliliği barındırıyor.

Longoz artık milli park

İğneada’nın longoz ormanları Türkiye’nin 39. milli parkı oldu

 

Türkiye ve Avrupa’nın elde kalan az sayıdaki örneklerinden biri olan İğneada’nın subasar (longoz) ormanları, Bakanlar Kurulu’nun 03/11/2007 tarihli kararı ile milli park ilan edildi. 13/11/2007 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile, daha önce Tabiatı Koruma Alanı, Doğal Sit, Yaban Hayatı Koruma Sahası gibi çeşitli statülere sahip ve birbirinden ayrı parçalar halinde yer alan korunan alanların, daha geniş bir alanda milli park şemsiyesi altında (3155 ha) birleştirilmesi sağlanmış oldu. WWF-Türkiye’nin katkılarıyla İğneada’da yeni bir milli parkın ilan edilmesiyle, Türkiye’deki milli parkların sayısı 39’a ulaştı, kapladıkları toplam alan 880 bin hektara yaklaştı.

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen GEF-II (Biyoçeşitlilik ve Doğal Kaynak Yönetimi) Projesi çerçevesinde İğneada’da çalışmalar yürütüyor. WWF-Türkiye biyolojik çeşitliliğin korunması, izlenmesi ve sürdürülebilir doğal kaynak kullanımıyla ilgili planların hazırlanmasına katkıda bulunarak, organik tarım, odun dışı orman ürünleri, hayvancılık ve otlatma konularında yerel kapasitenin geliştirilmesi amacıyla pilot uygulamalar ve yöre halkına yönelik eğitim çalışmaları gerçekleştirdi. Halen, İstanbul’a su aktarımı, liman projesi gibi ciddi tehditlerle karşı karşıya bulunan İğneada’da, milli park ilanının, alanın sahip olduğu doğal mirasın gelecek kuşaklara sağlıklı bir şekilde aktarılmasına ve ekoturizm gibi doğa dostu faaliyetlerle, bölgenin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunması bekleniyor.

Biyolojik çeşitlilik açısından olağanüstü öneme sahip ve önemli bir bölümü tehdit altında, çok sayıda bitki ve hayvan türüne evsahipliği yapan İğneada, Türkiye’nin 122 Önemli Bitki Alanı ve 184 Önemli Kuş Alanı arasında yer alıyor.  Kilyos peygamberçiçeği (Centaurea kilaea), Kilyos moru (Jurinea kilaea), kum incisi (Aurinia uechtritziana), kum zambağı (Pancratium maritimum) ve deniz lahanası (Crambe maritima) gibi çok sayıda nadir ve endemik kıyı kumul bitkisiyle, su kestanesi (Trapa natans) yörede varlığını sürdürürken, kara leylek (Ciconia nigra), akkuyruklu kartal (Haliaeetus albicilla) gibi kuş türleri de İğneada’da ürüyor.  

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com