Ayılara özel meyve fidanı !

Proje kapsamında, yiyecek bulamadıkları için yerleşim yerlerine inen ayıların vatandaşlara verdiği zararın önüne geçmek için yabani elma, armut, hurma, ceviz, kiraz, kestane ve alıç fidanları yetiştirilmesine başlandı...


Artvin'de, doğal hayatı korumak, doğal hayatın ayrılmaz parçası olan yaban hayvanlarının beslenme ihtiyacını karşılamak ve ayı zararlarının azaltılması için, özel olarak oluşturulan bahçelerde yüksek kesimlere dikilmek üzere meyve fidanları yetiştiriliyor.

A.A muhabirinin aldığı bilgiye göre, İl Çevre ve Orman Müdürlüğünce yürütülen projesi kapsamında, yiyecek bulamadıkları için yerleşim yerlerine inen ayıların vatandaşlara verdiği zararın önüne geçmek için yabani elma, armut, hurma, ceviz, kiraz, kestane ve alıç fidanları yetiştirilmesine başlandı.

Orman Bölge Müdürlüğü ile İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin, Artvin ormanlarından topladığı yabani meyve tohumlarından elde edilen fidanlar, merkeze bağlı Seyitler köyü, Ardanuç ilçesinin bağlı Harmanlı köyü ile Şavşat ilçesine bağlı Susuz köyünde oluşturulan tesislerde yetiştiriliyor.

Yetkililer, bu tesislerde yetiştirilen 15 bin adet yabani elma, 11 bin adet kestane, 3 bin adet yabani armut, 6 bin adet yabani hurma, 5 bin adet yabani kiraz ve 5 bin adet ceviz fidanının, yaban hayatının etkili olduğu yüksek kesimlere dikileceğini belirttiler.

''2009' da Yeni Fidan Türleri de Yetiştirilecek ''

Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, üretimi yapılan fidanların, yaban hayvanları, özellikle de ayıların yaşam alanlarına dikimi yapılarak, doğal hayatı korumak aynı zamanda doğal hayatında ayrılmaz parçası olan yaban hayvanların beslenme ihtiyacını karşılamak ve yaban hayvanlarının zararlarının azaltılmasının hedeflendiğini söyledi.

Aydoğdu, 2009 yılında kızılcık, sandal, alıç türlerinin üretiminin de yapılarak söz konusu alanlara dikilmesinin hedeflendiğini belirterek, ''yaban hayvanları, özellikle de ayılar, yaşam alanlarında yabancıl meyve bulamadığı takdirde, köylere kadar gelerek, meyve sebze bahçelerine zarar vermektedir. Yabancıl meyvelerin bu alanlarda dikimlerinin artırılması ile zararların en aza indirilmesi sağlanmış olacaktır'' diye konuştu.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com