İlk lale soğanı Silivri de dikildi...

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin köylerde satın alma garantili ilk lale soğanı Silivri de dikildi

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin köylerde satın alma garantili ''Çiçek ve Lale Yetiştiriciliği Projesi'' kapsamında mevsimin ilk lale soğanı Silivri'nin Seymen Köyü'nde dikildi.

 

Mart'ta gonca haline gelecek ekimi yapılan lale soğanları Temmuz'da kesilerek toplanıp İstanbul'un değişik semtlerinde dikilecek.
Bu yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 11 milyon, ilçe belediyeleri 4 milyon lale dikecek. Çok özel türde ve patentli olan 2 milyon lale ise ithal edilecek. 100 bin adet lale soğanının üreticilere net getirisi 3 bin 405 YTL olacak. Lale soğanı başına 0.65 yeni kuruş ödenecek.
Dikim töreni nedeniyle Silivri'nin Seymen Köyü'nde düzenlenen törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesinin iştiraklerinden İstanbul Ağaç, Peyzaj, Eğitim Hizmetleri ve Hayvanat Bahçesi İşletmeciliği Sanayi ve Ticaret A.Ş (AĞAÇ A.Ş) Genel Müdürü Eyyüp Karahan, sosyal sorumluluk projesi kapsamında İstanbul'da alım garantili çiçek ve lale yetiştiriciliğine başladıklarını, bu çerçevede Seymen Köyü'nde 2,5 milyon lale soğanı, 200 bin mevsimlik çiçek yetiştirdiklerini söyledi.
Hedeflerinin 15 milyon lale soğanını köylerde ürettirmek olduğunu belirten Karahan, bunu 5 yıllık sürede gerçekleştirmeyi planladıklarını bildirdi.
Karahan, şu ana kadar yaklaşık 900 ailenin geçimini bu yolla sağladığını ancak hedeflerinin 230 bin orman köylüsünün bu işi yaparak geçimini sağlaması olduğunu kaydetti.

Lale ekimi yapıldıktan sonra Mart ayında gonca haline geldiğini ve bunların kesilerek Temmuz ayında soğanlarının toplandığını anlatan Karahan, büyüklerinin ayrılarak İstanbul'un her noktasına dikildiğini, küçüklerinin ise ertesi yıl mevsiminde tekrar dikilerek büyümesinin beklendiğini ifade etti.
İstanbul'a Büyükşehir Belediyesince yıllık 11 milyon, ilçe belediyelerince 4 milyon olmak üzere toplam 15 milyon lale soğanı dikildiğini belirten Karahan, 2 milyon çok özel tür lalenin ithal edildiğini, diğerlerinin yurt içinden sağlandığını söyledi.
Eyyüp Karahan, lale soğanlarının bedelinin 2,5 milyon YTL olduğunu, dikimin yapıldığı Seymen Köyü'nde 23 hanenin geçimini bu yolla sağlayacağını kaydetti.
Şile ve Çatalca'da da alım garantili çiçek yetiştiriciliği yaptırdıklarını anlatan Karahan, 700 metrekare alanda dikim yapan bir köylünün yılda 15 bin YTL gelir elde ettiğini bildirdi.

Ağaç A.Ş ve Silivri Belediyesince ortak yürütülen proje kapsamında 2,5 milyon lale dikilecek. 100 bin adet lale soğanının üreticilere net getirisi 3 bin 405 YTL olacak.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com