Karışık Ormanlar Artırılıyor !

Yapraklı ağaçlardan özellikle meşe, ahlat, alıç, yabani erik, badem ve kestane, yanmaya karşı direnç gösteriyor ve yangının ilerlemesini yavaşlatıyor...

 

Adapazarı Orman Bölge Müdürlüğü,yeni ağaçlandırılacak sahalar ile rehabilite edilen alanlara yapraklı türlerin ekimini ve dikimini hızlandırdı.

Orman yangınlarında reçineli ağaçların çok hızlı yanması, orman teşkilatını yeni bir uygulamaya yöneltti. Artık ibreli ve yapraklı türlerden karışık ormanlar kuruluyor.

Yapraklı ağaçlardan özellikle meşe, ahlat, alıç, yabani erik, badem ve kestane, yanmaya karşı direnç gösteriyor ve yangının ilerlemesini yavaşlatıyor. Ayrıca ormanlarda tür zenginliği sağlıyor, yaban hayvanlarına da besin oluşturuyor.

Bu yaz yaşanan büyük yangınların ardından Orman Genel Müdürlüğü, çam ve yapraklı türlerin iç içe olduğu karışık ormanların kurulmasını talimatlaması üzerine Adapazarı Orman Bölge Müdürlüğü'de bu amaç doğrultusunda, yeni ağaçlandırılacak sahalar ile rehabilite edilen alanlara yapraklı türlerin ekimini ve dikimi çalışmalarına başladı.

Adapazarı Orman Bölge Müdürü Hasan  YILDIZ,  “Yangın riski yüksek olan; yerleşim yerlerinin yakınlarına ve yol kenarları ile yakınlarına, yapraklı türler dikeceğiz” dedi. Bölge Müdürü YILDIZ şöyle dedi; “ Yıllardır, orman deyince odun ve tomruk üretimi için çam türlerine önem verdik. Oysa özellikle meyve veren yapraklı ağaçlar, yangınlarda bir siper görevi görüyor. Üstelik bunların meyvelerinden insanlar ve yabani hayvanlarda istifade ediyor. Ekosistemde de bir çeşitlilik ve tür zenginliği oluyor. Bizde, Sakarya bölgesi iklimine uygun yapraklı ağaçların yetiştirilmesine daha da önem vereceğiz.” Adapazarı Orman Bölge Müdürlüğünün iklimi Doğu Marmara Bölgesine has Karadeniz bölgesinin  ılıman ve yağışlı iklimi ile Doğu Marmara Bölgesinin yazları sıcak ve kurak geçen iklimi arasında bir geçiş iklimidir Adapazarı Orman Bölge Müdürlüğü ormanlık sahasının asli orman ağaç türleri olarak yapraklılardan Kayın, Meşe, Gürgen Dışbudak,Kestane Ihlamur, Kavak  v.s, Orman ağaç türlerinden; Taflan,Defne, Kızılcık, Üvez, Şimşir, Orman gülü , Yabani Fındık, Mürver ve Karayemiş  bulunmaktadır. Bu ağaçların sayısını artıracağız. 

 

Karışık Ormanlar Artırılıyor

Karışık Ormanlar Artırılıyor Karışık Ormanlar Artırılıyor

 

(OGM)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com