Vauxhall Gökyüzü Bahçeleri’ne onay !

Bahçeler çevredeki konutlarca paylaşılacak. Teorik olarak bu durumda bir gökyüzü bahçesi bu kadar çok konutun yapımı için yeterli olduğu sürece kuleler sonsuza kadar yükselebilecek...

 

Londra merkezli Amin Taha Architects ve müşterisi Fraser Properties’e, Vauxhall Gökyüzü Bahçeleri’nin yapımı için gerekli olan plan kararı onaylandı. Şirket, birkaç alan araştırarak bu alanlarda yüksek yapı yoğunluğu ile kaliteli tesisleri bir arada bulunduracak gelişim konseptleri hazırlamaları için görevlendirilmişti.

Vauxhall Cross’taki alan, Londra Belediyesi’nin yeni tasarladığı “Nine Elms Fırsat Alanı”nın hemen yanında Lambert Köprüsü ile Battersea Enerji Santrali’nin arasında uzanan, Amerikan Büyükelçiliği’nin taşınacağı ve Canary Wharf’tan daha büyük bir gelişme alanı olması beklenen bir bölgede yer alıyor.

Gökdelen, 178 konut ve yaklaşık 10.000 metrekarelik ofis, ticaret ve ortak alanıyla 130 metre yüksekliğe ulaşacak. Yapı, 2.500 metrekarelik, her biri 3 kat yüksekliğinde ve tüm taban alanına yayılan gökyüzü bahçeleriyle benzerlerinden ayrılıyor. Bu bahçeler, çevresindeki daireler tarafından ortak olarak kullanılarak sosyal etkileşim imkanlarını arttırıyor ve aksi takdirde özelliksiz dev bloklar olacak olan yapılara kimlik kazandırıyor. Peyzaj öğeleri hem küçük özel köşeler hem de geniş kaçış alanları sağlarken aynı zamanda her bir konut için 9 ay boyunca haftalık salatalık sebze yetiştirme imkanı da sunuyor.

%40’ı uygun kiralı ya da ortak kullanımlı konutlar olmakla birlikte konut birimleri büyük oranda özel mülkiyete sahip.

Proje, hektar başına 2.600 kişi ile Londra ve İngiltere’de en yüksek yoğunluklu konut gelişimi olurken, çevre ve sosyal sürdürülebilirlik entegrasyonuyla kentsel bir model haline geleceği de öngörülüyor. Londra’da onay alabilmesi için gereken her bir konut birimi için dış balkon ve paylaşımlı açık alan gereğini teras formuyla sağlamış. Amin Taha Architects, yerel Planlama Birimi ve İngiliz Tarihi Mirası ve Yapılı Çevreyi Koruma Komisyonu ile birlikte çalışarak, bu yoğunluğu kaldırabilmek için çevrede de yeşil alanlar oluşturmuş.

Londra’nın diğer yerlerindeki Georgia ya da Victoria Bahçeleri’ne benzer biçimde burada da bahçeler çevredeki konutlarca paylaşılacak. Teorik olarak bu durumda bir gökyüzü bahçesi bu kadar çok konutun yapımı için yeterli olduğu sürece kuleler sonsuza kadar yükselebilecek. Artan yoğunluk ve kullanım çeşitliliği enerji kullanımında etkinlik sağlanacak ve sosyal sürdürülebilirliğe katkısı olan bahçeler yaratılabilecek.

Fraser Properties, 72 milyon £’a mal olacak olan gökdelenin 2012’de tamamlanacağını belirtiyor.

Kaynak: World Architecture News

(mimdap)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com