Bayındırlı çiçekçiler krizi sözleşmeli üretimle aşacak !

İzmir Büyükşehir Belediyesi 2009 yılı çiçek ve yer örtücü bitki alımı için Bayındır Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile sözleşmeli çiçek üretimi anlaşması yaptı...


İthal yerine yerli bitki kullanımını teşvik eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayındır’daki çiçek üreticilerinin ekonomik darboğazdan kurtulması için “sözleşmeli üretim” modelini devreye soktu. Bayındır Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile sözleşmeli çiçek üretimi imza atma törenine katılan Başkan Aziz Kocaoğlu, 01.01.2009 tarihinden geçerli olacak sözleşme ile 25.12.2009 tarihine kadar Bayındırlı çiçek üreticilerinden 2.5 milyon YTL’lik çiçek ve yer örtücü bitki alacaklarını ve yerel üreticilere destek olacaklarını söyledi. Başkan Kocaoğlu, “Bir büyük kentimiz, 4 – 5 yılda 860 milyon YTL vererek yurtdışından ithal lale alıyor. Keşke bu kadar para Türkiye’deki çiftçimizin kalkınması için kullanılsaydı” dedi.

S.S. Bayındır Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ersoy Sümerkan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tarafından Türkiye’de bir ilkin başarıldığını söyleyerek, “Sayın Başkanım, bu sözleşmeli çiçek alımıyla bizi bir bataktan, faizcilerden kurtardınız” dedi. Bayındır Kaymakamı Alaattin Aktaş ve Bayındır Belediye Başkanı Alaattin Çapuk da yaptığı çalışmalardan dolayı Başkan Kocaoğlu’na teşekkür ettiler.

Tarıma destek
Sınırların genişlemesiyle birlikte tarım kesiminin de İzmir’de ağırlık kazandığını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, organik tarımdan, toprak ve yaprak analizine, topraksız tarımdan arazi yollarının asfaltlanmasına kadar pek çok yatırım yaptıklarını, ayrıca Türkiye’de ilk kez bir belediye bünyesinde Tarım, Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı oluşturarak çalışmalarını yürüttüklerini söyledi.

Bayındır’da Tarım Organize Sanayi Bölgesi kurulması konusunda Parlamento’da karar çıkması gerektiğini belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, “Şu anda yapılması gereken, bunun altyapısını oluşturmaktır. Biz bu amaçla Stratejik Planımızı hazırlarken, Bayındır’da Tarım Organize Sanayi kurulması, Bağyurdu ve Kemalpaşa’da hayvancılık organize sanayi bölgesi kurulması konusuna 1/25.000’lik planda yer verdik. Karar çıkana kadar, sadece Büyükşehir Belediyesi’nin değil, İl Özel İdaresi’nin ve İzmir Kalkınma Ajansı’nın da kaynak yönlendirerek altyapıyı hazırlaması gerekiyor” dedi.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com