TNT 'Yeşil Binalar' programı başlattı !

TNT nin karbondioksit üretmeyen ilk deposu, Hollanda nın Veenendaal kentinde açıldı.

 

TNT'nin karbondioksit üretmeyen ilk deposu, Hollanda’nın Veenendaal kentinde açıldı. Resmi açılışını TNT Posta Yönetim Kurulu Üyesi ve Grup İdare Müdürü Harry Koorstra’nın yaptığı depo, TNT’nin dünya genelindeki çevre programı 'Planet Me' kapsamında kuracağı 'yeşil' binaların ilki. Küresel posta ve ekspres taşımacılık devi TNT, 65 ülkede 3 milyon metrekareden fazla binasının karbondioksit salımını kısıtlamayı planlıyor.

Çarpıcı dış görünümü ile çevresindeki iş yerlerinden ayrılan bina, olabildiğince çok gün ışığını alarak, kullanılan yapay ışığı kısıtlamak üzere tasarlanmış. 300’den fazla güneş paneli, ışığı toplayıp enerjiye dönüştürerek binanın kendi enerjisini sürdürülebilir yöntemlerle üretmesini sağlıyor. Isıtma ve soğutma için ise yer altı suları kullanılıyor. Binanın kullanımı sırasında hiç karbondioksit üretmemesini hedefleyen TNT, bu proje için VolkerWessels inşaat şirketi ile işbirliği yaptı. Ortak çalışmalar sonucunda, ekolojik tuvaletlerin temizliği için yağmur suyu kullanılmasından düşük tüketimli kahve makineleri ve geri dönüştürülebilir mobilyalara kadar pek çok yaratıcı çözüm geliştirildi.  Asfalt işleri için kullanılmış cüruftan yararlanılırken kağıt atıkları ve geri dönüştürülemeyen atıklar için daha büyük konteynırların kullanılmasıyla, boşaltma aralığı da uzatıldı.

Bu yöntemlerin ve önlemlerin tek bir işyerinde birleştirilmesi sayesinde, sıradan depolara göre yüzde 70’ten fazla enerji tasarrufu sağlandı. VolkerWessels, TNT’nin “yeşil” deposunun başka sürdürülebilir işyeri sahipleri için örnek teşkil ederek aynı çözümlerden yararlanmalarını bekliyor. Ekim ayı ortalarında faaliyete geçen “yeşil” depo Veenendaal ile çevresine posta dağıtımı işlerini yürütecek.

Yeşil Binalar

TNT’nin 'Yeşil Binalar' programı, mevcut binalardan enerji tasarrufunun iyileştirilmesi ve posta ile ekspres birimlerine sınıfının en iyisi "yeşil" işyerleri kurulması üzerine odaklanıyor. 65 ülkede 3 milyon metrekareyi aşan kapalı mekanı olan TNT, farklı yer ve binalarda farlı çözümlere ihtiyaç duyulduğu için bu çeşitliliğe uyum sağlıyor. Örneğin; merkez ve depolardaki ihtiyaçlarla iş merkezlerindeki ihtiyaçlar farklılık gösteriyor. Aynı şekilde ülkelerde de mesela; İtalya’nın  yönetmelikleri ve iklimi ile İsveç’inkiler arasında büyük farklar yaşanıyor.

İlk 'yeşil' iş merkezi, Hollanda’nın Hoofddorp kentinde kurulacak.  Tüm yeni yeşil işyerleri toplu ulaşım duraklarına yakın olarak birimi veya bölümü ne olursa olsun tüm TNT çalışanlarının ulaşabileceği şekilde yapılacak.  İşyerleri, çalışanların çoğunluğunun evlerine de yakın olacağından, gidiş geliş için üretilen karbondioksit miktarı da azalacak.  TNT’nin Hoofddorp’taki yeni ofisinin 2010 yılının ikinci yarısında açılması bekleniyor.

Planet Me

TNT’nin iklimi korumaya yönelik çalışmaları, tüm faaliyet alanlarında karbondioksit salımını azaltmayı hedefleyen dünya genelinde bir çevre programı olan Planet Me çatısı altında toplanıyor.  Program ayrıca TNT çalışanlarını evlerinde ve ulaşım sırasında karbondioksit salınımlarını azaltmaya teşvik ediyor.

TNT Emlak Direktörü Flip Verwaaijen, konu ile ilgili olarak; “TNT olarak çalışanlarımızı gündelik hayatlarında çevreyi düşünmeye teşvik ediyoruz.  Bir işveren olarak, enerjiden nasıl tasarruf edileceğini ve çevreye etkinin nasıl azaltılacağını göstererek iyi örnek olmayı amaçlıyoruz.  Veenendaal’daki 140 çalışanımız, enerji tasarrufu bakımından olağanüstü bir işyerinde çalışıyor.  Çevre önlemlerimizi tam olarak uygulamak suretiyle tüm çalışanlarımızı, enerji bilincinin önemine ikna etmeyi umuyoruz” dedi.

 

(yapi.com.tr)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com