'21.Yüzyıl Sokağını Tasarlamak' yarışması sonuçları!

Yapısal ve bitkisel peyzaj ile yaşayan ve nefes alan sokak tasarımları...

 

Transportation Alternatives, “21. Yüzyıl Sokağını Tasarlamak” isimli yarışmada ödül kazanan üç projeyi açıkladı.

Yarışmada amaç, New York’ta yayalara, bisikletlilere, toplu taşımaya ve araçlara konforlu ulaşımı sağlayacak bir sokak tasarımı yaratmak olarak belirlenmişti.

Yarışmada ödül kazanan tasarımlar, “Ortak Alan” (Steven Nutter), “Herkes İçin Sokak” (Rogers Marvel Architects) ve “Sokaklar Canlanıyor” (LEVON), önceliği yayalara ve bisikletlilere verirken, araç trafiğini de yayalara rahatsızlık vermeyecek şekilde düzenliyor.

“Ortak Alan” (Steven Nutter)

13 ülkeden 100’ü aşkın başvurunun olduğu yarışmada, Brooklyn’deki 4. cadde ve 9. sokağın kesiştiği noktanın tasarlanması kararlaştırılmıştı. Normalde araçlara öncelik veren, bisikletlilerin ve yayaların zorlukla geçebildiği bu sokak, yarışmanın amacı için oldukça uygun bir mekân olarak göze çarpmaktaydı.

Katılan projeler arasında en “acayip” fikir, sokağın bir tarafına kocaman bir ayna yerleştiren ve böylece araç sürücülerinin karşıdan araba geliyormuş gibi düşünmesini sağlayan tasarımdı. Tahmin edileceği üzere, bu tasarım herhangi bir ödül alamadı.

“Herkes İçin Sokak” (Rogers Marvel Architects)

Transportation Alternatives yöneticisi Paul Steely White, yarışma hakkında şunları söyledi:

“Yarışmacılardan isteğimiz, dünya çapında bir kamusal alan üretirken, aynı zamanda güvenlik ve ulaşım ihtiyacını da göz önünde bulundurmalarıydı. Bunun için de şehrin en sorunlu sokaklarından bir tanesini seçtik. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, ödül kazanan projeler, New York’taki herhangi bir sokağa uygulanabilecek kadar esnek ve başarılı tasarımlardı.”

“Sokaklar Canlanıyor” (LEVON)

Sanatçı, mimar ve belediye çalışanlarından oluşan jüri, yaşayan ve nefes alan bir sokak tasarımını seçmek için özen gösterdi.

Ödül kazanan tasarımların sahipleri, 4000’er dolarlık para ödülünün de sahibi oldu.

 

Kaynak: Bustler

(mimdap)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com