Biyolojik çeşitlilik tehdit altında

251 milyon yıl önce dünyadaki canlıların yüzde 95 i yok olmuştu.

Biyolojik çeşitlilik tehdit altında

251 milyon yıl önce dünyadaki canlıların yüzde 95'i yok olmuştu. Gelecek yüzyıllardaki küresel ısı değişikliklerinin kimi canlılarının soyunun kitlesel düzeyde yok olmasına yol açabileceği açıklandı.İngiltere'de yapılan bilimsel araştırmaya göre, yeryüzündeki ısının düzeyi, dünya tarihinin ilk dönemlerinde bitki örtüsü ve hayvanların yüzde 95'inin soyunun tükendiği döneme yaklaştı.Uzmanlar, fosillere dayanarak iklimle biyolojik çeşitlilik arasındaki 520 Milyon yıllık ilişkiyi incelediler ve küresel düzeyde canlıların en çok çeşitlilik gösterdiği dönemlerin, dünyanın çok soğuduğu zamanlar olduğunu; çok sıcak dönemlerde canlı çeşidinin azaldığını saptadılar.İngiltere'deki York Üniversitesi'nden Dr.Peter Mayhew, "Elde ettiğimiz sonuçlar, fosil kayıtlarındaki büyük farklılıkların yalın bir şekilde, küresel iklimle açıklanabileceğini gösteriyor." dedi. Dr.Mayhew, "Elimizdeki sonuçlar, dünya ısısındaki mevcut artış dikkate alınarak irdelendiğinde, ki bu artış dünya iklimindeki uzun erimli değişimlerle kıyaslanabilir nitelikte, canlı türlerinin giderek daha fazla oranda kaybolacağı söylenebilir" dedi. Daha sıcak ve daha yağışlıİngiltere'de yapılan araştırmada, aynı dönem içinde, deniz ve karalardaki biyolojik çeşitlilikle, deniz yüzeyindeki ısı tahminlerine ilişkin veriler esas alındı.İngiliz bilim adamları, dünya üzerindeki canlıların kitlesel düzeyde yokolduğu beş büyük dönemden dördünün, dünyada sera koşullarının yaşandığı, sıcak ve yağışlı dönemlerde meydana geldiğini belirlediler. Bu dönemlerden en kötüsü 251 Milyon yıl önce yaşanmış ve dünya üzerindeki bitki örtüsü ve hayvanların yüzde 95'inin soyu tükenmişti. Dr.Peter Mayhew, BBC'ye yaptığı açıklamada, "En kötü ihtimalle, sadece bir iki insan kuşağı ilerde, gelecek yüzyıllarda, buna benzer bir dönem yaşanması beklenebilir" dedi ve dünya ısısıyla canlıların soyunun tükenişi arasındaki ilişkinin nedenini bulmak gerektiğini kaydetti. (BBC-Turkish)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com