Kaçkar Dağları Milli Parkı Kontrol Altına Alınıyor !

Türkiye florasının önemli bölgelerinden biri...

 

Rize'nin Çamlıhemşin ile Artvin'in Yusufeli ilçesi sınırları içinde yer alan Kaçkar Dağları Milli Parkı'nın Uzun Devreli Gelişim Planı ile kontrol altına alınacağı bildirildi.

Rize İl Çevre ve Orman Müdürü Sabit Kandemir, yaptığı açıklamada, 1994 yılında milli park ilan edilen ve 51 bin 550 hektar alanı kapsayan Kaçkar Dağları Milli Parkı'nın en önemli sorunlarının başında parkın çok sayıda girişi bulunması geldiğini belirtti.

Parkın giriş ve çıkışlarının kontrol altına alınmasını sağlayacak Uzun Devreli Gelişim Planı'nın hazırlanarak Çevre ve Orman Bakanlığı'na sunulduğunu ifade eden Kandemir, "Planın uygulanması ile parkın denetim altında olmayan girişleri kontrol altına alınacak. Böylece milli parka insan baskısı asgari düzeye inecektir" dedi.

Kandemir, planın Kaçkar Dağları Milli Parkı'nda görev yapacak kılavuzla ryetiştirilmesini de içerdiğini anlatarak, şöyle devam etti:

"Yöre halkından seçilecek kişiler, uzmanlar tarafından kılavuz olarakyetiştirilecekler. Böylece milli park içinde kılavuzsuz gezilmesiengellenecek. Bazı kişiler milli park sınırları içinde gelişigüzel kampyapıyorlar. Bu tür davranışlar engellenip, kamp ve mesire yerleribelirlenecek. Milli parkın belirli bir planı olmadığı için bütçesibulunmuyor. Plan tamamlandıktan sonra ödeneğimiz de olacak. Böylecemilli parkın kültür yapısıyla ilgilenebilecek, tanıtım çalışmalarıyapabileceğiz. "

Ekoturizm Gelişim Planı hazırlanacak
Kandemir, Uzun Devreli Gelişim Planı'nın ardından Kaçkar Dağları Milli Parkı'nda yapılması gereken en önemli çalışmanın ekoturizm gelişimplanını hazırlamak olduğunu belirterek, "Eko turizm gelişim planı ile doğaya uygun turizm çeşitleri ve potansiyeli ile yapılacak faaliyetlerin yerleri belirlenecek. Park sınırları içinde herhangi bir yapılaşmaya izin verilmeyecek. Milli park sahası içinde kitle turizmine kesinlikleizin vermeyeceğiz" diye konuştu. Milli parkın içinde avlanmanın yasak olduğuna işaret eden Kandemir, iki personelleri bulunduğunu, personel yetersizliği nedeniyle yeterli mücadeleyi yapamadıklarını kaydetti.

(aa)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com