Küresel ısınma yeni yaşam türü yarattı

Eğer öncesine gitseniz bulamayız, sonrasına gitseniz yine bulamayız. 5 derece daha fazla sıcaklık çok fazla görünmeyebilir


McGill Üniversitesi'nden araştırmacılar, ABD'nin New Jersey eyaletindeki kazılarında, Paleosen ve Eosen dönemlerinin mikroorganizmalarının ürettiği "dev" manyetofossiler keşfettiklerini açıkladılar. McGill Üniversitesi'nden araştırmacıların keşfettikleri "dev" manyetofosiller, kendilerini Dünya'nın manyetik alan hatları boyunca yönlendirebilen bir bakteri türü olan "manyetotatik bakterilerin" ürettiği manyetik parçacıkların kalıntıları.

Kanadalı bilim adamları, keşfettikleri fosillerin sadece 4 mikron uzunluğunda olduğunu belirtirken, bunların önceden bulunan manyetofosillerden 8 kat daha uzun olduklarına işaret ettiler.

Profesör Hojatullah Vali, bunun şimdiye dek bilinmeyen tamamen yeni bir organizma sınıfı olduğunu belirterek, bu türlerin Paleosen-Eosen Termal Maksimum olarak bilinen küresel ısınmanın aniden 5 derece arttığı dönem boyunca yaşadıklarını söyledi.

"İlginç olan, bu organizmaların var olduğu spesifik zaman çerçevesini bilmemiz. Eğer öncesine gitseniz bulamayız, sonrasına gitseniz yine bulamayız. 5 derece daha fazla sıcaklık çok fazla görünmeyebilir, ama küresel ısınmaya bağlı olarak o dönemde çok daha fazla demir vardı" diyen Kanadalı bilim adamı, fazla demirin mikroorganizmaların dev manyetofosiller üretmesini zorunlu kıldığını, benzer bir ani küresel ısınmanın da dünyanın biyosferinde ciddi etkisi olabileceğini kaydetti.

Araştırma, Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'nin yayın organında yayımladı.

 

 

 

(Cumhuriyet )

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com