Bitkiyle gelen tehlike

Şanlıurfa da, tarım uzmanları ekili alanların bir bölümünün bitki ve toprak kökenli hastalıkların tehdidinde olduğunu belirterek, dikkatli olunması uyarısında bulundu.

 

Şanlıurfa'da ekili alanların bir bölümünün sertifikasız fidanların ekiminin neden olduğu kök kanseri diye tabir edilen "Agro Bacterium Tufaafesions"un tehdidinde olduğunu kaydeden uzmanlar, özellikle ilkbahar aylarında fidan ekimlerinin yoğunlaşmasıyla birlikte toprağa, ağaç kök ve gövdesine bulaşan kök kanserinin fidan kontrolü yapılmadığı takdirde kısa sürede bölge topraklarına yayılarak önemli ölçüde tahribatlara yol açacağını söyledi.

Özellikle asma, kayısı, zerdali ve erik gibi ağaçların kök ve gövdelerinde şişkinlik şeklinde ortaya çıkan "Agro Bacterium Tufaafesions" hastalığından korunmak için mutlak suretle sertifikasız fidan satışının önlenmesi gerektiğini belirten uzmanlar, "Hastalığın bulaştığı ağaçlar mutlaka sökülüp imha edilmelidir. Aksi halde bulaşıcı olan bu hastalık, bölge topraklarını ciddi şekilde tehdit altına alabilir" dedi.

(İHA)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com