Dişbudak türünde tabii tensil çalışması

2008 yılında gençlik bakımları ile birlikte sahadaki başarı oranı yüzde 93 e ulaştığı bildirildi.

Sinop Orman Bölge Müdürlüğü Sinop Orman İşletme Müdürlüğü Bektaşağa Orman İşletme Şefliği, Keçideresi mevkiinde Türkiye'deki ender doğal yayılış alanlarından birini yapan, Sivri meyveli Dişbudak ağaç türünde Tabii Tensil* çalışması ile bir ilke imza atıldı.

 

Bektaşağa Orman İşletme Şefliğince 2002 yılından bu yana devam eden gözlemler sonucu 2006 yılında 0,5 hektarlık bir alanda yapılan deneme çalışmalarında, 2007 yılında çimlenmeler alınmış, 2008 yılında gençlik bakımları ile birlikte sahadaki başarı oranı %93 ‘e ulaştığı bildirildi.

Türkiye’deki doğal yayılış alanlarından biri olan Keçideresi mevkiinde toplam 474 hektar dişbudak ormanı bulunuyor. Bu zamana kadar gençleştirmesinde suni tensil metodu ile yapılan çalışmalarda toplam 151 hektarlık dişbudak ormanı gençleştirilmişti. Yörede ilk defa denenerek başarılı sonuç alınan bu çalışmanın önümüzdeki yıllarda Türk Ormancılığına faydalar getirmesi için çalışmalar devam edeceği belirtildi.6 yıldır devam eden çalışmalar  Bektaşağa Orman İşletme Şefi Hakan Orhan  tarafından yürütülüyor.

 

*  

 

(OGM)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com