Mimarlıkla peyzaj mimarlığını birleştirdi !

Burası vadi mi, tepe mi yoksa bina mı? Yoksa...

Ewha Kampus Kompleksi, Seul, Dominique Perrault

“Burası vadi mi, tepe mi yoksa bina mı?” diye soruyor Güney Kore’de, Seul’deki Ewha Womans University’deki kampus kompleksi için Dominique Perrault... Fransız mimar, kariyeri boyunca binaları “zemin kat” gibi terimlerin anlamlarını yitirmesine yol açacak şekilde toprakla harmanlayarak mimarlıkla peyzaj mimarlığını birleştirdi.

Perrault’nun Paris’teki Milli Kütüphane’sinde, binaya bir kat merdivenden çıkıp yükseltilmiş bir meydandan geçtikten sonra çukur bahçeden inerek giriyorsunuz. Berlin’deki 1999 tarihli bisiklet yarış pisti ve olimpik yüzme havuzu da zemine gömülü. Koreli ortakları Baum Architects ile birlikte tasarladığı Ewha Kampus Kompleksi’nde (EKK) ise mimar işleri daha da ilerletti. Buraya dağ, tepe veya bina diyemiyorsunuz –belki “tepe-bina” demeliyiz.

Ewha Womans University, 1886’da Amerikan Hıristiyan misyoneri Mary F Scranton tarafından Seul’un ortasında kurulan özel bir üniversite. Dünyanın en büyük kadın eğitim kurumu burası ve geniş ve ferah kampusunda 19. yüzyıl gotiğinden brütaliste kadar uzanan mimarlık stillerinden oluşan bir koleksiyon yer alıyor.

Yazı: Bert de Muynck Fotoğraf: Christian Richters/ İcon

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com