Polenler göz alerjilerine yol açıyor !

Özellikle bahar aylarında birçok kişinin rahatsızlık duyduğu polenler göz alerjisine yol açıyor...


Bursa Özel Doruk Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Ahmet Tamer; gözlerde yanma, şişme, kızarıklık, kaşıntı ve sulanma ile başlayan alerjinin en sık bahar aylarında görüldüğünü dile getirdi.

Gözün korunmasız olduğu için alerjik reaksiyonun sık görüldüğü bir yer olduğunu dile getiren Tamer, bu duruma en çok çayır otu polenlerinin neden olduğunu söyledi.

Polen mevsimi bittiğinde alerjinin kendiliğinden düzeldiğini anlatan Tamer, "Göz alerjileri tekrarlanma sıklığı ve oluşma şartları açısından 3 çeşittir. Özellikle bahar aylarında görülen alerji (alerjik konjonktivit) göz kapağının iç duvarının uçuşan polen ya da toz zerrecikleri tarafından uyarılması sonucu oluşuyor. Çocukluktan 60 yaşına kadar devam eden ve genelde aile bireylerinde de görülen alerjinin (Vernal konjoktivit) nedeni ise tam olarak bilinmiyor." dedi.

Göz alerjileri içerisinde en önemli olanının kronik alerji (Atopik keratokonjoktivit) olduğunu ifade eden Dr. Tamer; "Yıllarca devam eden ve görme kaybına yol açabilen bir diğer kronik alerjik konjoktivit tipidir. En sık 30-50 yaş arası görülür, genellikle hasta veya ailesinde güçlü bir atopi hikayesi vardır. Göz alerjisinin tedavisinde öncelikle dikkat edilmesi gereken alerjenden ve tahriş edicilerden sakınmadır.

Güneş ışığından korunmak için güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Bunun dışında uzun süreli koruyucu göz damlaları, daha şiddetli durumlarda kısa süreli steroid (kortizon) damlaları kullanılabilir. Allerjik rinokonjoktivit tedavisinde immunoterapi (aşı) da çok yararlı olmaktadır." diye konuştu.

Göz alerjilerinden korunma yollarını da anlatan Dr. Tamer, en öncelikli tedavinin tahriş edicilerden ve alerjenlerden korunmak olduğunu söyledi. Alerjinin bazı türlerinde aşı tedavisinin de uygulanabileceğini belirten Tamer, tedavinin türüne göre göz damlaları da kullanılabileceğini açıkladı.

(cha)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com