Seul de bir mağaza...

İç ve dış duvarlarda vertical(dikey) bitki kullanılan örnek bir tasarım...

Seul de bir mağaza...

Ann Demeulemeester Shop, Seul Gangnam Bölgesi’nin kalabalık caddesi Dosandae-ro’dan bir blok ötede, Dosan Park yakınlarındaki dar bir sokakta konumlanıyor. Önceden konut alanı olan semtte, hızlı bir değişim gerçekleşmekte ve bölge gelir düzeyi yüksek tüketicilere hitap eden mağazalar ve restoranlarla dolu ticari bir bölgeye dönüşmektedir.


Bina, bir bodrum kat ve üç normal kattan oluşuyor. Binanın birinci katında Ann Demeulemeester Shop, üstünde bir restoran, bodrum kattaysa Multi-shop markası bulunuyor.

Bu proje, az katlılık ve şehirdeki yoğunluğa rağmen sınırlı alanı (378 m2) göz önünde bulundurarak mümkün olduğunca binanın doğayla bütünleşik olmasına imkan sağlamaya çalışıyor. Bina, doğal/yapay ve iç/dış ilişkisine meydan okumaktansa, bunlar arasındaki birlikteliği tanımlıyor. 3 ana program üzerine belirlenmiş çeşitli iç mekanlar gözle görülebilir ve farklı yollarla dış mekanın yararlanılabilir bir parçası haline geliyor. Bu bina, deneyimlenmesi gereken yabancı bir şey anlamına gelmekten ziyade, doğallık ve ustalıktan gelen sentetik bir organizmayı ifade ediyor.

Park alanı bölgenin hemen merkezinde yer alan doğu yakasındaki sokakta bulunuyor. Ann Demeulemeester Shop’un girişi avlunun batı tarafında bulunuyor. Diğer iki mekana ulaşımı sağlayan merdiven ise binanın doğu tarafında konumlanıyor. Sık yerleştirilmiş bambulardan oluşturulan duvar, binanın komşu binalarla sınırını oluşturan üç cephesini şekillendiriyor.
Birinci kattaki dükkanda, dalgalı koyu kahverengi organik olarak şekillendirilmiş bir tavan bulunuyor. Köşelerdeki dairesel kolonlar ise tavan alanının devamı gibi devam ederken aynı zamanda yapısal desteği de sağlıyor.

Bu yapısal sistem, farklı boyutlarda bambu kemerli açıklıklar, açık ve oldukça korunmasız bir dış yol ve bambu çalılık oluşturuyor. Bu organik oluşum sadece dinamik bir alan değil, ayrıca esnek bir dikdörtgen. Doğu yakasında yerinde bir bölünmeyle aynı zamanda bütünlüğü sağlayan kanat eklentisi, deneme odaları, depo ve banyo gibi işlevsel destekleyicileri içeriyor.

Restoranın ana girişi binanın doğu cephesi boyunca ilerleyen bir merdiven. Aşağıdaki tavanın şekli restoran alanının üstünü etkiliyor ve üç seviyeden oluşan katlara biçim veriyor. İçerideki iki açık alan, en üst seviyeden binanın arkasına doğru gizli bir teras ve çatının üstünde restorandan merdivenlerle ulaşılabilen samimi ve değişken mekanlı bir alanı içeriyor. Dükkan, bodruma yönelen merdivenlerle, dar, beyaz, mimari alanlar şeklinde başlıyor ve organik bir şekilde - yer altında yosun kaplı bir mağara gibi - büyüyor ve girişi oluşturuyor. Bu alan dışarı açılarak aynı zamanda 5,5 m derinlikte kompozit bir bahçe oluşturuyor.

Binanın dış kaplaması gerçek bir jeotekstil bitkilendirilmesi şeklinde yapılmış. Otsu ve uzun yıllar ömrü olan bu bitkilendirmeyle canlı bir cephe oluşturulmuş. Diğer üç cephedeki çelikten levhalar ise bambu kenarlıklarla giydirilmiş ve propilen reçinesi ile kaplanmış.


Künye
Mimari Ekip: Minsuk Cho + Kisu Park

Tasarım: Mass Studies (Zongxoo U,Bumhyun Chun,Joonhee Lee,Jieun Lee,Wonbang Kim,Hyunsoo Yeo)Proje Yeri: Seul, Kore

Arsa Alanı: 377,6 m2

Çim Kat Alanı: 220,6 m2

Toplam Kat Alanı: 734,3 m2

Binanın Araziye Oranı: %58,4

Kat Alanı Oranı: %119,7

İnşaat Mühendisi: Teo Structure

Mekanik: HANA Consulting & Engineers, Co., Ltd.

Tasarım Tarihi: Ocak – Mayıs 2007 

Yapım Tarihi: Mayıs – Ekim 2007

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(arkitera)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com