Dünyanın en yaşlı ikinci ağacı… Konya da !

Ağacın yaşını duyan yerli yabancı çok sayıda kişi görmeye gidiyor.

Dünyanın en yaşlı ikinci ağacı… Konya da !


Konya'nın Taşkent ilçesine bağlı Balcılar kasabasında bulunan iki bin yıllık ardıç ağacı turistlerin büyük ilgisini çekiyor. Türkiye'nin en yaşlı, dünyanın ise ikinci en yaşlı ağacı olan "Ağıl Ardıç" Balcılar beldesinin turizmde yeni tanıtım aracı oldu. Beldeye yolu düşenlerin mutlaka ziyaret ettiği ağaç, koruma altına alındı. Yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken ardıç ağacının bulunduğu bölgeye ulaşımın kolaylaştırılması için belediye tarafından yol yapıldı. Ulu ardıçın, beldenin tanıtımına önemli bir katkısının bulunduğunu kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Demirgül, "Beldemizde bulunan ve yaşı iki bin yıl olan ardıç ağacı, önemli bir tarihi zenginlik. Belediye olarak ağacın zarar görmemesi için çaba sarf ediyoruz. Ağacın yaşını duyan yerli yabancı çok sayıda kişi görmeye geliyor. Asırlık ardıç ağacı beldeye 8 kilometre uzakta olduğundan ulaşımında sorunlar yaşanıyordu. Turistlerin kolay gidip gelebilmesi için ilk etapta stabilize yol yaptık.Yakında asfalt yapacağız" diye konuştu. Belde halkı ise yetkililerden gelen turistlerin sayısının artması için daha fazla tanıtım istiyor.

 

 

(CHA)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com