Küresel ısınmanın en önemli nedeni, insan !

Karbondioksit oranımızı Kyoto Protokolünün öngördüğü ölçüye getiremezsek, 2100 yılında hava sıcaklıkları 4.5 dereceye kadar artış gösterecek

Küresel ısınmanın en önemli nedeni, insan !  

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ecmel Erlat, "Son yıllarda görülen iklim değişikliklerinin ve küresel ısınmanın en önemli sebebi insandır" dedi.

 

Ege Üniversitesi (EÜ) Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen 'Gediz Deltası- Spil Dağı Milli Parkı- Kula ve Çevresinde Ekoloji Temelli Doğa Eğitimi Projesi' kapsamında iklim değişiklikleri ve insanın doğa üzerindeki etkisi tartışıldı.

12 gün sürecek olan projenin 7'nci gününde kursiyerlerle bir araya gelen Doç. Dr. Ecmel Erlat, "Son yıllarda görülen iklim değişikliklerinin ve küresel ısınmanın en önemli sebebi insandır" dedi. Doç. Dr. Erlat sıcaklıkların son 400 bin yılda olmadığı kadar arttığını kaydetti.

Zaman zaman iklimsel koşulların değişiklik gösterebildiğini belirten Doç. Dr. Erlat, 1880 sonrası, Sanayi Devrimi ile birlikte tüm dünyadaki hava sıcaklıklarında belirgin bir artış olduğunu dile getirdi. Fosil yakıtların kullanılması, bitki örtüsünün tahribi ve zararlı gazların atmosferde birikmesi ile birlikte ozon tabakasının büyük zarar gördüğünü söyleyen Doç. Dr. Erlat, "Karbondioksit oranımızı Kyoto Protokolü'nün öngördüğü ölçüye getiremezsek, 2100 yılında hava sıcaklıkları 4.5 dereceye kadar artış gösterecek" diye konuştu.

Küresel ısınmanın çözümünün yine insanın elinde olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Erlat, "Yaşam şeklimizi değiştirmeliyiz. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeliyiz" diye konuştu.

 

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com