Tuz gölü havzası'ndaki son sulak alan da kurudu...

Havzanın son sulak alanı olarak kalan, geçen yıl flamingoların akın ettiği, beslendiği 200 hektarlık Küçük Göl de fazla dayanamadı.

 

Tuz gölü havzası'ndaki son sulak alan da kurudu

 

Son 90 yılda yüzde 85 oranında küçülen Tuz Gölü'nün çevresinde Küçük Göl'ün de kurumasıyla sulak alan kalmadı.
Aksaray Üniversitesi, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye), İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ve Kulu Belediyesi'nden alınan bilgiye göre, özellikle son yıllarda etkisi daha fazla hissedilen küresel ısınma ve artan tarımsal sulama yüzünden Konya Kapalı Havzası en zor dönemlerini yaşıyor.
Konya Kapalı Havzası'nda birçok sulak alan, birbirini tetikleyerek sırayla kuruyor. Bu durumdan en fazla etkilenen Tuz Gölü'nün yapılan araştırmalara göre son 90 yılda yüzde 85 oranında küçülerek suyla kapladığı alan 32 bin hektara kadar geriledi.
Tuz Gölü'ndeki bu küçülmeye yol açan özellikle yer altı suyunun azalması ve kuraklık, gölün havzasında bulunan sulak alanların da sonunu getirdi. Tuz Gölü Havzası'nda bulunan Düden Gölü (860 hektar), Bolluk Gölü (1150 hektar), Samsam Gölü (830 hektar), Tersakan Gölü (6400 hektar), son 2 yılda yaşanan kuraklık yüzünden kurudu.
Havzanın son sulak alanı olarak kalan, geçen yıl flamingoların akın ettiği, beslendiği 200 hektarlık Küçük Göl de fazla dayanamadı

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com