Grönland asırlar önce yeşildi

Dünyanın en büyük adasının iklim geçmişi konusunda son derece ilginç bulgular elde edildi.

Grönland asırlar önce yeşildi

 

Grönland'ın güneyinden çıkarılan bir buz tüpü üzerinde çalışan bilim adamları, adanın asırlar önce yeşil bir bitki örtüsüne sahip olduğunu buldu.
TÜBİTAK'ın internet sitesinde yer alan araştırmaya göre, Antarktika ve Grönland'a ait buzul katmanları üzerinde çalışan araştırmacılar, dünyanın en büyük adasının iklim geçmişi konusunda son derece ilginç bulgular elde etti.
Araştırmacılar, 1981 yılında Grönland'ın güney bölgesinden çıkarılan 2 kilometre uzunluğundaki bir buz tüpü üzerinde yaptıkları incelemeler sonucunda adanın günümüzden 800 bin yıl öncesine uzanan iklim koşulları hakkında bilgi sahibi oldu.
Buz tüpü üzerinde yer alan katmanların ve dipteki çamur karışımından elde edilen DNA örneklerinin incelenmesi sonucu Grönland'ın bir zamanlar yemyeşil olduğu ortaya çıktı.
Çamur karışımı içerisinde kelebeklerden örümceklere kadar çok sayıda eklembacaklıya ait DNA kalıntılarına rastlayan araştırmacılar, ayrıca kızılağaç, ladin, çam ve porsuk ağacı DNA'ları da buldu.
Araştırmada, bu tarihten itibaren sürekli bir buz örtüsüyle kaplı olduğu kesinleşen Grönland'ın ayrıca son buzul dönemdeki su seviyelerinin yükselmesine katkıda bulunmadığının da düşünüldüğü ifade edildi.

 

(AA)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com