Royal Kanal Parkı Peyzaj Tasarımı !

Parkta yüzen bahçeler, oyun alanları, pavilyonlar, yeni köprüler ve spor imkanları ile görsel olarak çekici bir kamusal alan yaratılmaya çalışılıyor...

 

 

Yenileme Projesi, Kuzey Lotts alanında 6 hektarlık kamusal yeşil alan yaratarak Royal Kanalın kamu yararına restorasyonu yönünde bir adım oldu. Tasarıma eklenen kanal havuzu kapakları, suyun Kanal kıyısına taşma ihtimalini de azaltacak.

Fransız peyzaj ve kentsel tasarım şirketi Agence Ter’in tasarımı olan Royal Kanal Parkı, toplum temsilcileri, Dublin Kent Konseyi, Spencer Rıhtım İşletmeleri, RIAI (İrlanda Kraliyet Mimarları Enstitüsü) ve DDDA’dan oluşan jürinin seçimiyle 64 grubun katıldığı bir yarışmadan birinci çıktı. Parkta yüzen bahçeler, oyun alanları, pavilyonlar, yeni köprüler ve spor imkanları ile görsel olarak çekici bir kamusal alan yaratılmaya çalışılıyor. Proje aynı zamanda, Liffey ve Shannon Nehirleri arasında kalan kanalı, kayıkla gezme, yürüme ve balık tutma gibi aktivitelerle kamusal kullanıma açmayı hedefliyor.

Kanal çevresinde 2007 Ağustos’unda başlayan çalışmaların bu yıl sonbaharda tamamlanması bekleniyor. Kanal kapakları, Liffey Nehri ile Newcomen Kanal Havuzuna kadal olan 1 km’lik alanda taşmalara karşı da koruma sağlayacak. Dış kanal havuzlarının montajı sona erdiğinde iç kanallar da yerleştirilecek ve çevresindeki tarihi surların restorasyonuna başlanacak.

Kanalın orijinal havuzları 1873’te yapılmış ancak bakımsızlık nedeniyle 1900’lerin ortalarında kullanılamayacak hale gelmişti. Yıl sonunda restorasyonun tamamlanmasıyla kapanışından bugüne ilk defa kanalda tekne geçişleri güvenli bir şekilde tekrar yapılmaya başlanacak. Çalışmalar aynı zamanda suyun dağıtımına, elektrik ve iletişim hizmetlerinin de sağlanmasına yardımcı olacak.

Kaynak: Bustler, Agence Ter

 

(mimdap)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com