Endothia parasitica kestane ağaçlarını kurutuyor…

Şu ana kadar 100 bin kestane ağacı kurudu

 

 

Endothia parasitica Kestane ağaçlarını kurutuyor…

 

Şu ana kadar 100 bin kestane ağacı kurudu

Sinop Erfelek Belediye Başkanı İbrahim Felek, 400 bin kestane ağacından yaklaşık 100 bininin kuruduğunu söyledi.

Erfelek Belediye Başkanı İbrahim Felek yaptığı açıklamada, halk arasında 'kestane kanseri' olarak bilinen 'edothia parasitica' hastalığı sebebiyle son 10 yılda 100 bin civarında kestane ormanının kuruyarak yok olduğunu söyledi. Felek, Türkiye genelinde kestanesi ile ünlü olan ilçede önlem alınmadığı takdirde yakın gelecekte mevcut kestane ormanlarının da yok olacağını vurguladı. Felek, şöyle konuştu: "Halk arasında kestane kanseri olarak bilinen 'endothia parasitica' hastalığı ile en kısa zamanda çeşitli projelerin ve çalışmaların başlatılması gerekiyor. Şu an itibariyle Erfelek çevresinde yaklaşık 2 bin hektar kestane ormanının kısa süre içerisinde yok olmasından endişe ediyoruz."

Öte yandan köylüler, ağaçların toplu halde kuruması yüzünden çok mağdur olduklarını dile getirerek, yetkililerin konuya çözüm bulmasını istedi.

 

(CHA)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com