Foster ve Partners’dan İtalya’ya yeni bir çevreci yaklaşım

Yeşille insanları buluşturmayı da vaadediyor.

Foster ve Partners’dan İtalya’ya yeni bir çevreci yaklaşım

 

15 – 17 Ekim 2008 tarihleri arasında Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi’nde düzenlenecek olan ArkiPARC 2008’in konuşmacılarından Nigel Dancey’in de murahhas üyeleri arasında yer aldığı Foster + Partners ekibinin İtalyan liman kenti Rimini için tasarladığı gelişim projesi uygulandığı takdirde bu bölge sahilleriyle olduğu kadar görkemli mimarisi ile de ünlü olacağa benziyor. 2008 Temmuz ayının ilk günlerinde, dünyaca ünlü mimarlık firması Foster + Partners, İtalyan sahillerinin kent ve liman bölgesiyle ilişkisini sağlamayı öngören yeni bir kentsel gelişim projesi önerdi. Bu projeyle şüphesiz bütün dünyadaki turistler için bir cazibe merkezi ve gözde bir tatil mekanı olacak olan bu alan, yeşille insanları buluşturmayı da vaadediyor.Bu öneri sadece özgün binalarla sınırlı kalmıyor. Bu proje Rimini’nin varolan yeşil bulvarlarıyla ilişki kuran yeni bir sahil gezinti alanını da kapsıyor. Projede aynı zamanda okyanusun 300 metre içine kadar konumlanan bir otel kulesini de var. Otelin armut şeklindeki uzun bağlantısı otelden okyanusun içine kadar uzanıyor.

Kulağa hoş gelen ve görünümü olağanüstü olan bu gelişim projesinin tasarımı sırasında yağmur suyunun toplanması ve fotovoltaik güneş panelleri gibi son teknolojilerin kullanılması planlanmış. Proje aynı zamanda kent için uzun vadeli çevresel bir strateji oluşturmayı da hedefliyor.

 

 

Kaynak: Inhabitat.com

Yazan: Jorge Chapa

Çeviren: Gökçe Aras

Arkitera.com

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com