Akdeniz iklimi değişiyor! Tropikleşiyor !

Akdeniz ile Hint Okyanusu arasında sadece 2 derece ısı farkı kaldı.

Akdeniz iklimi değişiyor! Tropikleşiyor !

 

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Su Ürünleri Fakültesine ait ''Yunus-S'' adlı araştırma gemisiyle Türkiye, Mısır, Suriye, Lübnan ve Kıbrıs uluslararası sularında inceleme yapan uzmanlar, deniz suyu sıcaklığı 32 dereceye ulaşan Akdeniz'in tropikalleştiğini belirlediler.

 

 İÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Yunus-S'' araştırma gemisiyle Türkiye, Mısır, Suriye, Lübnan ve Kıbrıs'ta yapılan araştırmanın, bu ülkelerdeki kirlenmenin belirlenmesi ve izlenmesi, Doğu Akdeniz'in canlı kaynaklarının korunması ve işletilmesi gibi sorulara cevap vermesi bakımından büyük önem taşıdığını bildirdi.

Doğu Akdeniz'de iklim değişikliğinin deniz ekosistemine olan etkilerinin incelemeye alındığını, farklı konularda uzmanlaşmış 10 araştırmacının bir ay süreyle gemide görev yaptığını anlatan Öztürk, iklim değişikliği sonucu Kızıldeniz'den gelen yabancı türlerle nasıl baş edilebileceğinin incelendiğini kaydetti.

Bayram Öztürk, bu türler arasında zehirli deniz anaları yanında bazı zehirli balık türlerinin de bulunmasının uluslararası bir sorun haline geldiğini vurguladı.

Akdeniz'deki iklim değişikliğinin karasal türlerde olduğu gibi deniz canlılarını da olumsuz etkilediğini dile getiren Prof. Dr. Öztürk, sözlerine şöyle devam etti:

''Akdeniz ile Hint Okyanusu arasında sadece 2 derece kaldı. Bu tropikalizasyon nedeniyle Kızıldeniz kökenli birçok deniz canlısı ülkemiz sularına girdi. 33 tür balık Kızıldeniz kökenli olup bunlar yerel türlerle rekabet halindedir. Bu türlerin balıkçılığı nasıl etkileyeceği ise ayrı bir araştırma konusudur. Diğer yandan Kızıldeniz'den gelen türlerin bazılarının zehirli olduğu düşünüldüğünde denizlerdeki araştırmaların arttırılmasını gerektirmektedir.''


Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com