Çiçekli Dev Agave Bitkisi !

Tohumla yetiştirilmiş agave americana (sabır) bitkisi 26 yıl sonra hızlı bir gelişim gösterdi...

Yüzyılın bitkisi...

İngiltere'de inanılmaz bir süratle büyüyerek 7.5 metre uzunluğa ulaşan bitki, yeşil-sarı renkli çiçekler açtı ve birkaç hafta içinde evin boyunu aştı. Bu olağandışı bitkinin, onyıllarca uyuyup 'ölümüne yakın' çiçek açarak ilginç bir hayat döngüsü izleyen (Yüzyıl Bitkisi) olduğu belirtildi. Anavatanı Meksika çölleri olan bitkinin, şimdi Akdeniz'de de yaygın olduğu ifade ediliyor. Ev sahibi Hermione Morrison (70), 1982'de Cebel-i Tarık'a yaptığı tatil sırasında tohumu aldığını ve evinin bahçesine ektiğini anlattı. İngiliz Daily Mail gazetesine konuşan Morrison, bitkinin 'görkemli püskürüşünün' 70 yılı bulduğunu belirterek, geçen yıllar boyunca bitkinin çiçeğini görüp göremeyeceğini hep merak ettiğini anlattı. Morrison, bitkinin kısa zamanda bu kadar büyümesinin kendisini çok şaşırttığını söyledi. Uzmanlar, İngiltere'deki öngörülemez hava koşullarının, 26 yıllık sükunetin ardından bitkinin aniden ve büyük bir hızla büyümesine yol açmış olabileceğini kaydetti.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com