Ormanların doğal koruyucuları !

Doğadaki çeşitli kuş ,karınca ve böcek türleri,ağaçlara zarar veren böcekleri tüketerek ormanları koruyor...


 Kış uykusunda nakledilen kırmızı karıncalar ile asılan yuvalarla çoğalmaları sağlanan çeşitli türdeki kuşlar ve yararlı böcekler, ağaçlara zarar veren milyonlarca böceği tüketerek ormanı koruyor. Türkiye genelinde olduğu gibi, Adana Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk sahasında bulunan ormanlık alanlarda, yangından daha çok tahribata neden olduğu belirtilen zararlı böceklere karşı başlatılan mücadele etkin şekilde sürüyor.

 

Doğal yolla mücadele

 Adana Orman Bölge Müdürü Seyfettin Yılmaz, sorumluluk bölgelerini kapsayan Adana, Osmaniye, Niğde, Nevşehir ve Kayseri’deki ormanlık alanlarda, ips sexdantatuş, baltophogus pıhipeda, othotomicus ve pıtyokteinos cuvidens gibi 13 türdeki böceğin ciddi anlamda ormanlık alanlara zarar verdiğini söyledi.

 Ormanda tahribata yol açan bu böceklerle kimyasal mücadele yerine doğaya duyarlı, doğal değerlerin korunmasını sağlayan mücadele teknikleri kullanıldığını anlatan Yılmaz, şöyle konuştu: "Sorumluluğumuzdaki ormanlarda mekanik, biyoteknik ve biyolojik mücadele yöntemleri kullanılmakta. Biyolojik mücadele kapsamında, kırmızı karınca transplantasyonu yapılırken, ormana zararlı böcekleri yiyen kuş türlerinin çoğalmaları için kuş yuvaları asılıyor, yine zararlı böceklere karşı yırtıcı ve parazit böcekler üretiliyor."

 

Kış uykusunda transfer

Yılmaz, yuvalarının bulunduğu yerden yaklaşık 100 metre çapındaki alanda tüm zararlı böcekleri tüketen kırmızı karıncaların, Bolu ormanlarından kış uykusundayken nakledildiğini söyledi. Geçen yıl her birinde 300 bin karınca bulunan 20 adet koloninin (6 milyon karınca) getirtilerek köknar kabuk böceği tahribatının yoğun olduğu 1300-1600 rakımlı Pozantı ormanlarına adaptasyonunun sağlandığını belirten Yılmaz, bu yıl da 30 koloni karıncanın getirildiğini kaydetti. Yılmaz, karıncaların transfer yapıldıkları yere uyumlarının sağlanması süresince yuvaların bulunduğu alana şeker atıldığını belirterek, "şeker atma işlemi, bu karıncalar bulundukları yerdeki zararlı böcekleri tüketmeye başlayana kadar sürüyor. Her bir karınca kolonisi, yılda 24 kilo zararlı böcek tüketiyor" dedi.

 

Kuş yuvaları yapılıyor

Yılmaz, biyolojik mücadele kapsamında bazı kuş türlerinin çoğalmalarını sağlamak amacıyla yuva asma işlemi yaptıklarını da söyledi. Her yıl 5 bin adet kuş yuvası yaptırıldığını ifade eden Yılmaz, baştan kara, ağaçkakan, serçe, kızılkuyruk, çalıkuşu, cüce baykuş, sıvacı kuşu, boyun çeviren, siyah sinek kapan, guguk kuşu ve ibibik gibi böcekçi kuşların popülasyonun artışını sağladıklarını bildirdi. Yılmaz, 1 hektar alana 5 adet kuş yuvası asıldığını kaydetti.

 

Yaralı böcekler doğaya bırakılıyor

 Yılmaz, zararlı böceklerle mücadele etmek üzere 4 laboratuvarda üretilen yaklaşık 150 bin calosoma sycophanta isimli böceğin (predatör böcek) doğaya bırakıldığını da söyledi. Bu kapsamda 390 adet parazit üretme adacıkları oluşturulduğunu belirten Yılmaz, biyoteknik mücadele kapsamında da ormanlık alanların belirli bölümlerine feromon (koku) tuzakları kurulduğunu kaydetti. Yılmaz, son 5 yılda zararlı böceklerle yapılan yoğun biyolojik mücadelelerin sonucunda zararlı popülasyonda yüzde 50 oranında düşüş sağladıklarını, bu konudaki çalışmanın kararlılıkla sürdürüleceğini sözlerine ekledi.(aa)


Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com