A.Adnan Saygun Sanat Merkezi peyzaj aşamasında !

İzmir Büyükşehir Belediyesi sanat merkez için özel bir çevre ve peyzaj tasarımı uygulayacak...

Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde inşaat çalışmaları son aşamada.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı en önemli eserlerden biri olan Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi, çevre ve peyzaj düzenlemesiyle de Türkiye’deki örnek yapılardan biri olma iddası taşıyor. Bu çerçevede Büyükşehir Belediyesi Tarım Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı ekipleriyle üniversitelerden uzmanlar bir araya geldi. Sanat merkezinin bünyesindeki yeşil alanlar için peyzaj projeleri hazırlandı ve ana projeye uygun ağaç seçimleri yapıldı. Kapalı mekanlar dışında kalan 5 bin metrekarelik yeşil alanda da merkezin adına yakışan düzenlemeler yapılacak. Alana özel teknikler kullanılarak anıt ağaçlar dikilecek.

Giriş bölümünde yer alan meydana yapılacak havuzun çevresi, yeşil adalarla, tropik bitkilerle ve şelalelerle süslenecek. Çiçek, yeşil ve su hissini beraber yaşatacak bir ortam yaratılacak.

Doğu duvarında büyük bir perdeleme yapılacak. Dikilecek büyük ağaçlarla uzun ve geniş bir bant yer alacak. Açık otopark bölümünde ise yaprak döken ve dökmeyen büyük ağaçlar dikilecek.


Merkezin açık alanları için çok özel bir aydınlatma projesi yapılıyor. Günün her saati hareketliliğin yaşanacağı kültür sanat mekanında tüm bitki grupları, çiçek ve ağaçlar farklı renklerde aydınlatılacak. Böylece kentte sanat dünyasının kalbinin attığı mekan, gece başka- gündüz başka renklerde yansıyacak.

Yeşil alanlara tespih ağacı, akasya, manolya, İzmir kavağı, jakaranda, demir ağaçları, çeşme, papatyası, avize çiçeği, şefkat çiçeği, fırça çalıları ve İzmir’e özgü çalı grupları dikilecek.


Sanat merkezinin açılışı 2009-2010 yılları arasına programlandı.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com