Ağaçları korumada biyolojik mücadele yaygınlaşıyor !

Bolu da kurulan laboratuvarda Göknar ağaçlarına zarar veren kabuk böceklerini yiyen terminatör böcek üretilecek...

Bolu'da ağaçların kurumasına neden olan böcekleri yiyen böcek üretilecek.
Bolu Orman Bölge Müdürü Sırrı Köstereli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Pityokteines Curvidens (Göknar büyük kabuk böceği) ve Chryphalus Picea (Göknar küçük kabuk böceği) adlı böceklerin, ağaçları yiyerek kurumalarına neden olduğunu söyledi.
Köstereli, söz konusu böceklerin, geçen yıl Bolu’da ormanlardaki 300 bin metreküp orman ağacın yok olmasına yol açtıklarını bildirdi.
Sırrı Köstereli, bu böceklere karşı mücadele çalışmaları kapsamında Çevre ve Orman Bakanlığında yapılan araştırmada, kırmızı renkli "thanasimus formicarusu" adlı böceğin, söz konusu iki zararlı böceği yediğinin belirlendiğini söyledi.
Bunun üzerine "Terminatör" adı verilen böceklerden üretmek için 4 ay önce Abant yolunda Orman Bölge Müdürlüğüne ait tesislerde laboratuvar kurduklarını anımsatan Köstereli, "Laboratuvarımızda tüm altyapı hazır. Bu böceklerin belli bir üreme dönemi var. Üreme dönemi geldiğinde bu böcekleri ormandan toplayarak laboratuvarda çoğalmasını sağlayacağız. Böcekleri, 2009 yılı ilkbahar mevsiminde ormana bırakacağız" dedi.
Köstereli, amaçlarının zararlı böcekleri tümden ortadan kaldırmak değil, dengeyi sağlamak olduğunu, çalışmaları bu yönde yürüttüklerini sözlerine ekledi. (aa)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com