Antalya alev alev yanıyor…

Çok sayıda köyü etkisi altına alan yangın şimdi de Çakış köyünün kuzeyindeki dağlık alana doğru ilerlemeye başladı.

Antalya alev alev yanıyor…

 

Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Karabük köyünde dün başlayan ve Serik ilçesine de sıçrayan orman yangını devam ediyor. Yangın 4 bin hektarlık bir alanda etkili oluyor.

Çok sayıda köyü etkisi altına alan yangın şimdi de Çakış köyünün kuzeyindeki dağlık alana doğru ilerlemeye başladı. Alevler Sarıabalı köyünün Çiftlik mahallesine ulaştı, burada seralar ve tarım alanlarının bazıları yandı.
 
Antalya Valiliği Kriz Masası, Serik ilçesine bağlı Yukarıkocayatak beldesindeki Yatılı İlköğretim Bölge Okulu öğrenci yurdu ile Serik ilçe merkezindeki Gazi Yatılı İlköğretim Bölge Okulu yurdunun evleri, yanan ya da köylerini terk etmek zorunda kalan vatandaşların kullanımına açma kararı aldı.
 
Köyleri boşaltma çağrısı

Jandarma, vatandaşlardan bazı evler ve hayvan barınaklarının yandığı Serik'in Karataş köyünün boşaltılmasını istedi.
 
Jandarma araçlarından yapılan anonsta, alevlerin yeniden Karataş köyüne doğru ilerlediğini belirtilerek, "Köyü terk edin. Bölgeyi boşaltın. Ana yoldan Sarıabalı köyüne doğru ilerleyin" uyarısı yapıldı.

Jandarma ekipleri, Karataş köyündeki gazetecilere de bir an önce köyü terk etmeleri uyarısında bulundu.

Deniztepesi, Bucakköy, Akbaş köyleriyle çevredeki diğer küçük yerleşim birimlerinde vatandaşlar eşyalarını traktör römorkları, kamyon, kamyonet ve bulabildikleri diğer araçlara yükledi ve köylerini terk etmek üzere beklemeye başladı.
 
Orman Bölge Müdürü Recep Kaşan, yangını söndürebilmek amacıyla canla başla çalıştıklarını, ancak rüzgarın ve düşük nem oranının çalışmalarını güçleştirdiğini bildirdi.

Türkiye'nin hemen hemen bütün illerinden yardım gönderildiğini belirten Kaşan, "Türkiye'nin her yerinden takviye ekipler gelmeye devam ediyor" dedi.

Enkazdan ceset çıkmadı
 
Karataş köyünde kayboldukları bildirilen Ali Deniz ile Osman Kahya'nın yanan evlerinin enkazında yapılan aramada sonuç alınamadı. Sivil Savunma Müdürlüğü ekipleri, enkazda ceset bulunmadığını belirterek, çalışmalarını sona erdirdi.

Kızılay çalışıyor
 
Kızılay da, bölgede yardıma ihtiyaç duyan vatandaşların tespiti için çalışmalarını sürdürüyor. Bölgede çadır kuracak, vatandaşlara battaniye ve gıda yardımı dağıtacak Kızılay ekiplerinin planlamalarının sürdüğü belirtildi.

Vatandaşlar destek olacak
 
Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Antalya Şubesi, üyeleri ve vatandaşlara çağrıda bulunarak, söndürme çalışmalarına destek olmak amacıyla Antalya'dan otobüs kaldırılacağını duyurdu.

Telefon ve elektronik posta aracılığıyla kısa sürede duyurulmaya çalışılan çağrı metninde, Muratpaşa Belediyesi'nden sağlanan otobüslerle Cumhuriyet Meydanı'ndan hareketle yangın bölgesine gidileceği duyuruldu.

Dernek Başkanı Hediye Gündüz, Orman Bölge Müdürlüğü ile irtibat kurduklarını, yangın bölgesine gidecek vatandaşların bizzat söndürme çalışmalarına katılmayacaklarını, ancak söndürme ekiplerinin her türlü ihtiyaçları için çalışacaklarını söyledi.
 
Rüzgar devam edecek
 

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri de, bugün Antalya'da hava sıcaklığının en fazla 39 derece olduğunu belirterek, nem oranının da yüzde 11 civarında seyrettiğini kaydetti.

Akşam saatlerinde nem oranının yüzde 30-40 civarına yükselmesi beklendiğini ifade eden yetkililer, "Antalya'da kuzeyden 20-25 kilometre hızla esen rüzgarın akşam saatlerinde hızını azaltması bekleniyor. Yarın öğle saatlerine kadar rüzgarın kuzey yönden eseceğini tahmin ediyoruz. Rüzgar, yarın öğle saatlerinden sonra güneyden esmeye başlayacak. Nem oranı ise artacak" dedi.

Antalya Orman Bölge Müdürlüğü Basın Sözcüsü Aydoğan Türedi, yangının "Antalya tarihinin en büyük ve zarar verici yangını" olarak niteledi.
 
Türedi, yangını kontrol altına alabilmek amacıyla çok sayıda helikopter, uçak ve iş makinesinin yanı sıra binlerce kişinin çalışmalarını sürdürdüğünü bildirdi.
 
Türedi, Antalya'da bugüne kadar çok sayıda büyük orman yangını çıktığını, ancak bu yangının köyleri, hayvan barınaklarını, seraları etkilemesi bakımından, Antalya'da tarihin en büyük ve zarar verici orman yangını olduğunu kaydetti.
 
Gece köylere duyuru yaptıklarını ve herkesin evlerini boşalttığını söyleyen Türedi, "Hayvanlarını, eşyalarını traktör, kamyonet, kamyon, otomobillere yükleyerek bölgeden uzaklaştılar. Köylerin tahliyesi ekiplerin çalışma yaptığı yollardan yapıldığı için ulaşımda sıkıntı ve karmaşa yaşandı. Yollar kapandı. Ama sabah saatlerinde yangın bölgesine ulaşan yollarda vatandaş kalmadı" dedi.
 


Türedi, Beşkonak bölgesinde 1994 ve 2001 yıllarında çıkan orman yangınlarının yanı sıra, Antalya merkez Düzlerçamı mevkisinde 1997 yılında çıkan yangının da büyüklüğü ve zarar vermesi bakımından en akılda kalan yangınlar olduğunu hatırlattı.
 
Köyler etkilendi
 
Serik Kaymakamlığı'na vekalet eden Vali Yardımcısı Ekrem Uzun da, yangın nedeniyle Karataş köyünün Kumbarlar, Macarlar ve Şerefli, Bucak köyünün Kabaklar, Akbaş köyünün Sarıaçık ve Kızılbük, Deniztepesi köyünün Çeresi ve Sarıabalı köyünün de Uzunöz mahallesindeki bazı evler ve ahırların yandığını bildirdi.

Adana'daki yangın kontrol altında

Adana Orman Bölge Müdürü Seyfettin Yılmaz, İmamoğlu ilçesi Uluçınar köyü mevkisinde çıkan ve kontrol altına alınan yangında, soğutma çalışmalarının sürdüğünü bildirerek, "100-150 hektar arası alanın zarar gördüğünü tahmin ediyoruz" dedi.

Yılmaz, yangının gece saat 01.00 civarında kontrol altına alındığını, sabaha kadar yer yer canlanan alevleri söndürdüklerini ve soğutma çalışmaları gerçekleştirdiklerini söyledi.

Soğutma çalışmalarının halen sürdüğünü ifade eden Yılmaz, "Yangına, Adana, Mersin ve Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluğundaki 3 helikopter, 70 arozöz, iş makineleri, 400 personel ve 50 askere ek olarak, akşam saatlerinde Mersin ve Kahramanmaraş'tan gelen 100 personelle müdahale ettik. Yangının bugün sürmesi ihtimaline karşı akşam saatlerinde İstanbul'dan Adana'ya gelen söndürme uçağı, bugün Antalya'da süren yangına müdahale için ayrıldı" dedi.

Yangında yaklaşık 100-150 hektar alanın zarar gördüğünü tahmin ettiklerini ifade eden Yılmaz, "Kesin tespit önümüzdeki günlerde yapılacak. Yangının çıkış nedenini de jandarmayla birlikte araştırıyoruz" diye konuştu.

Yangında yaralanan personel bulunmadığını ifade eden Yılmaz, "Az miktarda dumandan etkilenen personelimiz oldu, ama durumları şu anda iyi. Bu arada, yangın bölgesinde kalan ve personelini helikopterle kurtardığımız iki arozözümüze ulaştık. Helikopterlerden atılan su sayesinde hasar görmediklerini belirledik" dedi.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com