Genç Peyzaj Mimarları 2.Yaz Okulu !

Atatürk Üniversitesi Botanik Bahçesi nin yapısal ve bitkisel peyzajının yerinde incelenmesi ve Türk Botanik Bahçesi projesinin hazırlanması...

Peyzaj Mimarlığı bölümlerinde okuyan ve aday meslektaş olan öğrencilerimizin mesleğe hazırlanmasında pratik çalışmanın ve kollektif yaşam bilincinin kazandırılması amacı il bu yıl ikincisini düzenlediğimiz YAZ OKULU 18-30 Ağustos 2008 tarihinde Erzurum’da gerçekleştirilecek.
 

Peyzaj Mimarlığı bölümlerinde okuyan ve aday meslektaş olan öğrencilerimizin mesleğe hazırlanmasında pratik çalışmanın ve kollektif yaşam bilincinin kazandırılması amacı il bu yıl ikincisini düzenlediğimiz YAZ OKULU 18-30 Ağustos 2008 tarihinde Erzurum‘da gerçekleştirilecek.

Proje çalışması ve uygulamasının yürütüldüğü Atatürk Üniversitesi Botanik Bahçesi‘ndeki yapısal ve bitkisel uygulamanın yerinde incelenmesi ve Botanik Bahçesi projesinin hazırlanması, uygulaması ve projelendirme esaslarının yakından takip edileceği ve bire-bir yapısal /bitkisel uygulama işçiliğinde çalışmanın, öğrencilerimizin mesleki hayata başlamalarında ki önemli bir deneyim olacaktır.

PMOGenç Yaz Okulu 3 ayrı program üzerinden yürütülecektir.

Botanik Bahçesi nedir? Tasarım teknikleri hakkında genel bilgi ve değerlendirmeler, 

1.       Türk Bahçesi proje çalışması,

2.       Yapısal peyzaj uygulamaları örneklemeleri üzerinde çalışmalar,

1. Botanik Bahçesi tasarımı ana temasının ve projelendirme esaslarının bire-bir uygulama örneğinin yaşanacağı alanda; botanik bahçesi tasarımı temel ilkelerinin ve  tematik park kavramlarının çalışılması, peyzaj tasarım projeleri hakkında genel bilgilendirme ve değerlendirme çalışmaları,

2. Atatürk Üniversitesi Botanik Bahçesi projesinin koordinatörlüğünü yürüten Peyzaj Mimarlığı Bölümünün, Türk Bahçesi projesi talebine karşılık olarak, PMOGenç Yaz Okulu programına "Türk Bahçesi Proje ve uygulaması" alınmıştır.

Peyzaj mimarlığı uzmanlık alanları içerisinde bulunan " Bahçe Sanatları" ile ilgili örnek çalışmaların yapılacağı yaz okulunda, peyzaj sanat tarihi, bahçe tipleri ile ilgili teorik bilgiler verilerek, Peyzaj Sanat tarihinde önemli bir yer tutan Türk Bahçesi teması çerçevesinde, Türk Bahçesi tasarımının temel ilke ve yaklaşımlarının teorik aktarımı sonrasında, tasarım çalışmaları gerçekleştirilecek, daha sonraki etapta da projelendirilen Türk Bahçesi için gerekli yapısal ve bitkisel materyalin sağlanması durumunda uygulama çalışması gerçekleştirilecektir.

3. Botanik Bahçesi‘nin yapısal peyzaj projelerinin uygulama örneklerinin yapılması-yaptırılması çalışmalarında duvar, yol, oturma üniteleri vb. yapısal çalışmaların arazi aplikasyonu, yapım malzemelerinin bire-bir uygulamasında çalışması, yol-duvar kalıplarının hazırlanması ve çakımı, harç ve kaplama yapılma işçiliklerinin uygulanması, alan sulama tesisat projelerinin uygulanma örneklerinde çalışılması gibi bir peyzaj tasarım projesinin arazi uygulanması sırasındaki tüm iş kalemlerinin, malzeme cins ve türlerinin tanınmasında hazırlık çalışmaları yapılacaktır.

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan bu yaz çalışma kampında, Peyzaj Mimarları Odası Yönetim Kurulu üyeleri ve üniversitelerimiz öğretim elemanlarının gönüllü olarak katılımı, PMOGenç aktivistleri ve Atatürk Üniversitesi ortaklığında, 15 gün sürdürülecek olan ulusal yaz okulu kampı kapsamını, proje ve uygulama çalışmalarının hazırlığı oluşturmaktadır.

"Erzurum Yaz Okulu nda fikir alış-verişi ortamında üretilecek olan planların ve projelerin önemli bir kısmı, Atatürk Üniversitesi tarafından uygulamaya geçirilecektir. Böylece hem yaz okulu kampında ortaya konan emeğin karşılığı olacak, hem de üniversite‘ye önemli bir destek sağlanmış olacaktır.

Yaz Okulu Eğitmenler Komitesi

Prof. Dr. Oğuz YILMAZ

Prof. Dr. Tanay Birişçi YILDIRIM

Prof. Dr. Hasan YILMAZ


Yaz Okulu Düzenleme Komitesi


Ayşegül ORUÇKAPTAN, Peyzaj Mimarları Odası Başkanı

Oğuz YILMAZ               , Peyzaj Mimarları Odası II. Başkanı,

Redife KOLÇAK            , Peyzaj Mimarları Odası Genel Sekreteri

Ozan YILMAZ               , Peyzaj Mimarları Odası PMOGenç  sorumlusu

Murat BOZBEYOĞLU    , Peyzaj Mimarları Odası PMOGenç  sorumlusu

İrtibat Adresi
TMMOB Peyzaj Mimarlar Odası
Şehit Adem Yavuz Sk. 14-17 Kızılay ANKARA

0312 418 62 50
          418 15 06
peyzaj@peyzajmimoda.org.tr

 

ÇALIŞTAY TAKVİMİ

18 Ağustos 2008 Pazartesi

Yola Çıkış - Erzurum‘a varış ve Dinlenme

ATÖLYE ÇALIŞMALARI

I. BÖLÜM

19 Ağustos 2008 Salı - 20  Ağustos 2008 Çarşamba

         Botanik Bahçesi Proje ve  Tanıtım Gezisi

        Botanik Bahçesi tasarımı genel ilkeleri

ATÖLYE ÇALIŞMALARI

II. BÖLÜM

21 Ağustos  2008 Perşembe - 24 Ağustos 2008 Pazar

         Türk Bahçe Sanatı Temel İlkeleri

(Türk Bahçesi Projesi tasarım çalışmaları)

ATÖLYE ÇALIŞMALARI

III. BÖLÜM

25 Ağustos 2008 Pazartesi - 30 Ağustos  2008 C.tesi

Botanik Bahçesi yapısal peyzaj uygulamaları çalışmalarında;

- Duvar, duvar pabuç ve kalıplarının hazırlığı ve demir imalatların hazırlığı ve döşenmesi, malzeme kullanım bilgileri,

- Kuru duvar çalışması,

- Yol kalıplarının açılması, blokaj hazırlığı ve kaplamaların yapılması ve malzeme bilgileri,

- Alan sulama tesisatının döşenmesi, kanalların açılması ve tesisat malzemeleri bilgisi,

- Alan aydınlatma malzeme tip ve türlerinin malzeme bilgisi ile birlikte uygulamasının yapılması,

- Peyzaj donatı elemanları tip, malzeme tür ve detaylandırılması ile ilgili çalışmalar, uygulamasının yapılması vb. tüm işçilik çalışmalarına katılım

31 Ağustos  Pazar

Erzurum‘dan Ayrılış

 (pmo)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com