'W' Avrupa Mimari Tasarım Yarışması !

Kültürel miras değeri taşıyan yapının, yeni bir peyzaj ile kullanıma açılması hedefleniyor...

Son Başvuru Tarihi: 15 Eylül 2008
Teslim Tarihi: 15 Ekim 2008
Sonuç Bildirim Tarihi: 01 Şubat 2009
Yer: Paris, Fransa
Organizasyon: Fondation D'Enterprise Wilmotte


Fransız Wilmotte Vakfı’nın düzenlediği mimarlık öğrencilerine açık “W Ödülleri” yarışması, Avrupa mirasının korunmasının ve gelişiminin önemini bilinçli bir şekilde vurgulamayı hedefliyor. Yarışmanın bu bağlamdaki konusu ise, çağdaş dünyada ‘mimari nakil’ olarak tanımlanmış.

Öğrenciler kadar genç mimarlara da yönelik olarak düzenlenen yarışmanın 2008 ayağı, İtalya’nın Latina kasabasında konumlanan bir su kulesinin yeniden ele alınmasını konu ediyor. Kentsel alana entegre edilmesi beklenen ve kültürel miras değeri taşıyan yapının, yeni bir  peyzajla kullanıma açılması hedefleniyor.

Proje Konusu:
1970’lerde inşa edilmiş ve günümüze taşınmış olan su kulesi, 2000 metrekarelik yeni bir ofis yapısı olarak elden geçirilecek ve vakfın asıl hedefi olan ‘mimari nakil’ başlığı üzerinden yeni olanaklar sunacak. Geleneksel şemanın oldukça dışında olan bu yılın konusu, 20’inci yüzyılın yakın tarihli mirasına ilgili katılımcıların dikkatini çekmeyi hedefliyor.

Yarışma Takvimi:
Son Başvuru Tarihi: 15 Eylül 2008
Teslim Tarihi: 15 Ekim 2008
Jüri Değerlendirmesi: Kasım 2008
Sonuç Bildirim Tarihi: Şubat 2009

Değerlendirme Kriterleri:
Yarışmanın değerlendirmesi sırasında göz önünde bulundurulacak özellikler strateji, yenilikçilik, fizibilite ve naklin bütüncül kalitesi olarak sıralanıyor.

31 Aralık 2004 tarihi ve sonrasında mezun olmuş mimarlar ile mimarlık öğrencilerine açık olan yarışma, Avrupa Birliği ve İsviçre’nin tanıdığı mimarlık belgelerini dikkate alıyor. Yarışmaya bireysel olarak veya iki kişilik bir takım halinde katılmak mümkün.

Meslek pratisyenleri, mimarlar, sanatçılar ve tanınmış gazetecilerden oluşan yetkin ve uluslararası bir jürinin kararlaştıracağı burs ödülleri şöyle:
Birincilik Ödülü: 4 bin Euro’luk burs
İkincilik Ödülü: 3 bin Euro’luk burs
Üçüncülük Ödülü: 2 bin Euro’luk burs

Latina Kasabası:
Roma’nın 50 kilometre güneyinde konumlanan ve 180 bin kişilik nüfusuyla oldukça yeni bir yerleşim olan Latina, 1930 yılların İtalyan kent planlama hareketi sırasında, su dolu havzaların kurutulması ile kurulmuş. Genel olarak 30’ların mimari yaklaşımlarının karakterize ettiği kent, özellikle düzenliliği ile dikkat çekiyor. Yalın estetik kurallar ve 20 yy. başı İtalya’sının sosyal durumunun etkisiyle meydana çıkan kent, kent planlama ve yapılı çevreyi mükemmel bir şekilde özetliyor. Piazza del Quadrato ve Piazza della Liberta arasında uzayan tarihi yol, tasarıma ilham veren ve günümüze uzanan üslubun iyi bir örneği olarak görülebilir.

 

(yapı.com.tr)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com