Acarlar Longozu'na ilgi artıyor.

Sakarya eski Valisi Nuri Okutan tarafından keşfedilmişti.

Acarlar Longozu'na ilgi artıyor.

 

Birkaç yıl önce varlığı bile bilinmeyen Acarlar Longozu, en çok uğranan yerler arasına girdi. Çevre ve Orman İl Müdürlüğü kayıtlarına göre Acarlar Longozu'na ilgi her geçen gün giderek artıyor.

Karasu ilçesi Müezzinler köyü sınırları içerisinde bulunan Acarlar Longozu'nun (subasar ormanı) muhteşem güzelliği keşfedildi. 5 sene öncesine kadar Sakarya'da yaşayanların bile bilmediği longoz, Sakarya eski Valisi Nuri Okutan tarafından keşfedilmişti. Longozu sürekli gündemde tutan Okutan'ın bu çabası sonuç verdi.


Sakarya denince artık Acarlar Longozu da akla ilk gelen yerler arasına girdi. Nesli tükenmek üzere olan bazı bitkilere ev sahipliği yapan longoz, muhteşem güzelliği ile insanı büyülüyor. Deniz, göl, kumul ve orman ekosistemlerini bir arada barındıran dünyanın nadir tabiat köşelerinden biri olma özelliğini taşıyan longoz, çok kıymetli bitkileri de barındırıyor. Longozda, Bern Sözleşmesi gereği koruma altında olan 6, küresel ölçekte tehlike altında olan su menekşesi ve göl soğanı gibi 2 bitki türü bulunuyor. Longoz ayrıca, 243 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Çevre ve Orman İl Müdürlüğü kayıtlarına göre, çevreci örgüt temsilcileri ile birlikte longozu yaklaşık 80 ülkeden görmek için gelenler oldu. 2 bin 517 hektar alana yayılan longoz, Çevre İl Müdürlüğü tarafından 'Yaban Hayatını Koruma ve Geliştirme Sahası' ilan edildi.


Longoz ayrıca, zengin bitki ve hayvan türlerini barındırdığı için korunması amacıyla Dünya Bankası tarafından da 'Küresel Çevre İmkanı' (GEF) projesine alındı. Sakarya Orman ve Çevre İl Müdürü Nurettin Taş, artık Acarlar Longozu'nun da önemli bir turizm merkezi haline geldiğini söyledi.

 

(OGM)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com