Kuşlar amik ovası'nı terk ediyor !

70 kuş türünün kaldığı belirlenen ovayı, yalıçapkınlarıda tekedecek.

Kuşlar amik ovası'nı terk ediyor

Göçmen kuşların, yıllardır konakladıkları ve Türkiye'nin en verimli topraklarının bulunduğu Hatay'daki Amik Ovası'nı su kaynaklarının azalması ve bilinçsiz avlanma nedeniyle yaşam alanlarının daralması sonucu terk etmeye başladığı bildirildi.
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Atmaca, Amik Ovası'nda bulunan ve önemli bir kuş alanı olan Gölbaşı, Asi Nehri, Afrin Çayı üzerinde yaptıkları incelemelerde 250 kuş türüne ev sahipliği yapan ovada yaklaşık 70 kuş türünün kaldığını belirlediklerini ifade etti.
Yrd. Doç. Dr. Atmaca, şöyle konuştu:
''Kumru, pelikan, ördek, yalı çapkını ve sakarca gibi bir çok göçmen kuş bulunan bölgemizde her geçen yıl bu türler azalıyor. Bunların koruma altına alınması ve yaşadıkları yerlerin tespit edilmesi amacıyla başlattığımız proje kapsamında 2 yıl boyunca inceleme yaptık. Su kaynakları azaldığı için kuşlar bölgemizde umduklarını bulamayınca yıllardır geldikleri Amik Ovası'nı terk ederek Çukurova'da bulunan su kaynaklarına yavrulamak için göç etmeye başladı.''
Küresel ısınma nedeniyle zor günler geçiren vatandaşların, ürünlerini sulayabilmek için mevcut göllerden su aldığını anlatan Yrd. Doç. Dr. Atmaca, ''Bunun yanı sıra yapılan bilinçsiz avlanma kuşları korkutuyor. Sonucunda yörede kuşların yaşam alanları daralıyor. Önlem alınmaması durumunda Amik Ovası'nda kalan 70 kuş türünü de kaybedeceğiz'' dedi.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com