Mercan türlerinin üçte biri yok olabilir

İklim değişimi yüzünden suların ısınması sonucu dünyadaki mercan türlerinin üçte birinin yok olma tehlikesi içinde bulunduğu bildirildi.

Mercan türlerinin üçte biri yok olabilir

 


İklim değişimi yüzünden suların ısınması sonucu dünyadaki mercan türlerinin üçte birinin yok olma tehlikesi içinde bulunduğu bildirildi.

Mercanların karşılaştığı risk konusunda yapılan bu ilk küresel çaptaki araştırmada bilim adamları, iklim değişimi, kıyılardaki gelişme, aşırı balık avlama ve kirliliğin mercanların karşılaştığı belli başlı tehditler olduğunu bildirdi.

Araştırmaya katılan 39 bilim adamından biri olan Londra Zooloji Derneğinden Alex Rogers, mercan kayalıklarını oluşturan mercanların üçte birinin yok olmasının, 50 ila 100 yıl içinde bu ekosistemlerin önemli bölümünün kaybolmasına yol açabileceğini bildirdi.

Analizler, mercanların, amfibiler hariç karada yaşayan hayvanlardan daha fazla tehlikede olduğunu gösteriyor.

Su ısısı yükseldiği vakit, kayalıkları oluşturan minik hayvancıklar olan mercan polipleri, genellikle simbiyotik bir ilişki içinde yaşadıkları deniz yosunlarını yerlerinden ediyor.

Kayalıklar beyazlatılmış gibi bir görünüm kazanıyor, mercanlar renklerini kaybediyor ve kendisine besin sağlayacak yosun olmadığı için ölmeye başlıyor.

Science dergisinde yayımlanan yeni araştırmaya göre, 1998'den önce 704 mercan türünün sadece 13'ü tehditle karşı karşıyaydı, ancak şu anda bu sayı 231.

Virginia'daki Old Dominion Üniversitesinden Kent Carpenter, ısının yükselmesiyle bu beyazlama olayı yaygınlaşırsa, tüm mercan alanlarının yeryüzünden silineceğini söyledi.

Aşırı avlanma, özellikle de Doğu Asya'da dinamitle balık avlama ve ağır trollerin kayalıkları enkaza çevirmesi; kayalıkların inşaat malzemesi olarak kullanılması; kıyılardaki yapılaşma ve kirlilik, mercan kayalıklarını tehdit ediyor.

Mercan iskeletlerinin binlerce yıl boyunca belli bir bölgede toplanması sonucu mercan kayalıkları meydana gelir. Mercanlar, sıcak deniz diplerinde bulunan büyük taşlara yapışık olarak yaşar. Nadir olarak serbest yüzenlerine de rastlanır.

 

 

(CNN)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com