Hatıra değil reklam ormanı !

Ağaçlandırmalardaki tabelalar kaldırılıyor...

İl Çevre ve Orman Müdürü Haluk Özder, Ankara’nın ana geçiş noktaları olan Samsun, İstanbul, Konya ve Eskişehir yollarında hatıra ormanı adı altında ortaya çıkan levha kirliliğine el attı.

Bu kötü görüntüden rahatsız olduğunu söyleyen Özder, "Firmalar ormandan çok kendi reklamı için hatıra ormanı yapmış. Sonra da bırakıp gitmişler" dedi. Bazı kurumların ve insanların ’Yola yakın olsun tabela görünsün’ diyerek hatıra ormanları oluşturduklarını söyleyen Özder şöyle konuştu:

Hatıra değil reklam ormanı


"Hatıra Ormanı tabelasını dikmişler ama sonrasında bırakıp gitmişler. Cılız ağaçların arasında yükselen tabelalar kalmış. A firması ormandan çok kendi reklamı için hatıra ormanı yapmış. Biz son dört yıldır bunları kaldırmak için bir takım çalışmalar başlattık. Bunlar daha öncelerden yapılmış olanlara kişi veya kurumun istemesi üzerine blok sahalar yapıyoruz. Şu anda bizim bu ağaçlandırma seferberliği kapsamında yeni uygulamaya göre orman yaptırmak isteyenler bakanlığın hesabına para yatırıyor. Artık ormanlar bizim kontrolümüzde yapılıyor. Biz bunların hepsinin bakımını yapıp suluyoruz. En son PTT ormanı yaptık mesela Gölbaşı’na inerken. Yaklaşık 3-4 seneden beri eskiden kalma onları da daha önceki yıllarda bakanlıkla karayolları arasında yapılan protokole göre dikimi biz sulamasını karayolları yapıyor.

Ankara’nın her bölgesinde Samsun, Konya, İstanbul yolundaki hatıra ormanlarını programa aldık. Tek tek tespit ediyoruz. A firması bin tane hatıra ormanı yapıp tabela asmış. Bunlar reklam amaçlı yapılan faaliyetler. İnsanlar yola yakın olsun tabela görünsün diye tabla dikmiş. Biz bunlara takviye yapıyoruz. Karayollarıyla tekrar protokol yaptık. Hepsini kaldıracağız."

 

(Hürriyet)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com