Sağır Duvarları Yeşille Kaplıyorlar!

Tuğla duvarların gösterişli yeşil bir bahçeye dönüştürülmesi...

 

 

Boston Genç Mimarlar Grubu Sağır Duvarları Yeşille Kaplıyor

 

Boston Genç Mimarlar Grubu tarafından bu yeşil strüktür deneme ve eğitim amaçlı yapıldı.

 

 


Keçenin üstündeki “yeşil” lerin büyüme değişiklikleri test edilip, sedum hasırları küçük panellere ayrılıyor.

Mayıs 2008 yılında 25.000’den fazla ziyaretçiyi ağırlayan Boston’daki Amerika Mimarlık Enstitüsü (AIA) ile yapılan ulusal sözleşmeyle 10 adet mimarlık ve tasarım ofisinin çalışmalarıyla bir prototip hazırlandı. Bu prototip, sağır bir tuğla duvarın gösterişli yeşil bir bahçeye dönüştürülmesiydi. Tasarım ekibi, Boston’daki kullanılmayan kamu alanlarına yönelik sürdürülebilir uygulamalarla sağlıklı çevreler yaratmak için tasarım çözümleri üretebilmeyi amaçlıyor.


Sedum paneller ağ tabaka üzerine dikilip, serili kablolar üzerine takılıyor.

“Servis Duvarı, Asılan Yeşil” adlı bu çalışma, Boston’un güney ucunda konumlanan geçtiğimiz günlerde lofta dönüştürülen The 1850 adlı apartmana uygulandı. Beş katlı binanın sokağa bakan yüzeyine yapılacak olan uygulamanın süreçleri ve 10 ofisin çalışmaları binanın karşısındaki pinkcomma Galerisi’nde sergilendi.


Paneller kaldırılıp, rüzgar yükünü minimize eden bağımsız dişlere asılıyor.

Bu yeşil strüktür deneme ve eğitim amaçlı yapıldı. Metal kablo sistemi, değişik boyutlardaki dikilmiş panelleri destekliyor. Bu uygulama, tasarım ekibine New England’ın iklimini ve kalıcı uygulamalarının geleceği için üretilen tiplerin ve sistemlerin performanslarını deneyimleme olanağı da sağlayacak.Boston Genç Mimarlar Grubu Ocak 2008’de kuruldu. O günden beri bu projenin tasarımı ve uygulaması için düzenli olarak buluşmalar yapıyorlar. Merge Mimarlık’ın direktörü açıklamasında, “Bu işbirliğiyle, AIA’ya Boston’a hoşgeldiniz diyen bir tasarım yapma imkanı bulduk,” diyor ve ekliyor, “Kent, sosyal ve iklim konularında tasarım ve araştırmayı kullanan eğitimciler ve genç mimarlar bizi bu sistemle tanıştırdılar.” Bu yükselen tasarımcılar grubu, kaynakları düzenli bir şekilde toplayarak bir firmanın tek başına yapabileceğinden daha iyisini yapmayı başardılar. Hiyerarşik olmayan bu ortaklıkta gönüllülerle çalışılmış.


Uygulamanın bitmiş hali.

Bu prototip Boston’un dağınık tuğla duvarlarının çeşitli imkanlarla yapılabileceğini ve bu uygulamaların kentin çevresel ve görsel değerinin arttırılabileceğini gösteriyor. Studio Luz’un koordinatörü Anthony Piermarini, “Bu duvar Boston gibi bir kenti yeşillendirme imkanlarını halka gösterecek,” diyor ve ekliyor “Bizim kent merkezimizde otopark alanlarına bakan bir sürü bu şekilde sağır tuğla duvar var. Biz bu projenin bu şekildeki otopark alanlarını asılı bahçelere dönüştürülebileceğini düşünüyoruz.”


Düşey parkın kesiti ve görünüşü.

Boston Genç Mimarlar Grubu Hakkında

Boston Genç Mimarlar Grubu geçtiğimiz 6 yıl içerisinde 10 tasarım firması tarafından kuruldu: Höweler + Yoon Architecture; LinOldhamOffice; Merge Architects; MOS, SsD; Studio Luz, UNI ve Utile. Boston’da ve ülke çapında yükselen alternatif tasarım kültürünün bir parçası olan bu genç jenerasyon tasarımcıların bu tip projeleri gerçekleştirmek için birçok farklı yaklaşım ve deneyimlerden faydalanarak birlikte çalışması önemli. Proje yürütücüleri Boston’un gelişen tasarım sahnesindeki kültürel çeşitliliği de göz ününe alıyorlar. Yakın zamanda kurulan bu ekip Birleşik Devletlerin her yerinden ve Kanada, Kolombiya, Mısır, Kore, İsviçre, Tayvan ve İngiltere doğumlu bir çok direktörü içeriyor. İşbirlikçilerin bir kısmı ise Carnegie Mellon Üniversitesi, Harvard Üniversitesi, Illinois Teknoloji Enstitüsü, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Northeastern Üniversitesi, Rhode Island Tasarım Okulu, Wentworth Teknoloji Enstitüsü ve Yale Üniversitesi’nde yakın zamanda öğretim görevlisi olmuş akademisyenler.

Kaynak: Archinect Çeviren: Gökçe Aras (caticephe.com.tr)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com