G-8 % 50 de uzlaştı !

G8 zirvesinde ülkeler sera gazı salımını azaltma konusunda uzlaştı

G-8 % 50 de uzlaştı !

 


G8 zirvesinde ülkeler sera gazı salımını azaltma konusunda uzlaştı

 

Sanayileşmiş ülkeler (G-8) zirvesinde, 2050 yılına kadar küresel ısınmaya yol açan sera gazları salımının yüzde 50 oranında azaltılması kabul edildi.

Japonya'da yapılan zirvede kabul edilen ortak bildiride, küresel ısınmayla mücadeleye Hindistan ve Çin gibi bütün büyük ülkelerin de katılması istendi.
Bildiride zengin ülkelerin ürettiği sera etkisi yaratan gazlardan değil, dünyadaki toplam sera etkisine neden olan gazlardan bahsedilmesi eleştirildi.
 
Bildiriyi eleştirenlen, G-8'in geçen yılki toplantıda açıklanan bildirinin ötesine geçemediğini savundu.

G-8 bildirisinde, sera etkisi yaratan gazların salımının azaltılmaya başlanacağı yıl da belirtilmedi.

WWF Küresel İklim Girişimi Direktörü Kim Carstensen, bir yıl süren bakan toplantıları ve müzakerelerden sonra bu kadar küçük bir ilerleme sağlanması sadece bir fırsatın heba edilmesi değil, aynı zamanda insanlar ve doğayı iklim değişiminden korumak için yapılması gereken şeyin tehlikeye düşürülmesidir" dedi.

Çevre korumacılar, yüzde 50 azaltma hedefinin yeterli olmadığını, sanayileşmiş ülkelerin 2020 yılında yapmaları gerekenler hakkında da daha büyük hedefler koymaları gerektiğini belirtiyor.

Japonya 2050 yılına kadar yüzde 60 ila yüzde 80 arasında bir azaltmayı hedefliyor, ancak orta vade için bir hedef belirlemedi.

Güney Afrika Çevre Sorunları ve Turizm Bakanı Marthinus van Schalkwyk ise "G-8 zirvesinde belirtildiği gibi bir uzun vadeli hedef belirlemenin, boş slogandan öte bir şey olmadığını" söyledi.

Bildiride ayrıca, sorunun gelecek Pazartesi 17 üyeli, başını ABD'nin çektiği iklim değişikliği konusundaki bir çalışma grubu olan Büyük Ekonomiler Toplantısında ele alınacağı belirtildi.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com