Bu tatilde doğayı seç !..

Koyulhisar ilçesinde yemyeşil doğası ve temiz havasıyla dikkat çeken Eğriçimen Yaylasının doğa turizmine kazandırılması hedefleniyor.

Bu tatilde doğayı seç !..

 

Sivas'ın Koyulhisar ilçesinde yemyeşil doğası ve temiz havasıyla dikkat çeken Eğriçimen Yaylası'nın doğa turizmine kazandırılması hedefleniyor.

İlçeye 17 kilometre uzaklıkta bulunan, ismini yayla içerisinde kıvrımlı şekilde akan derenin etrafının çayırlık olmasından alan Eğriçimen Yaylası, doğal güzellikleriyle görenleri büyülüyor.

Çam ormanlarıyla kaplı yayla, doğası ve temiz havasıyla yaz aylarında ilçe halkı kadar dışarıdan gelen çok sayıda kişinin de uğrak yeri olan yaylada, tahtadan yapılmış çok sayıda yayla evi bulunuyor.

Koyulhisar Belediye Başkanı İlhan Eren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğal güzelliğiyle dikkat çeken yaylaya doğa tutkunlarının ilgi göstermesini beklediklerini belirterek, "Biz buraya turizme yatırım yapacak olan kuruluşları da davet ediyoruz" dedi.

Eğriçimen Yaylası'nı doğa turizmine kazandırmayı hedeflediklerini ifade eden Eren, yaylada 500'ün üzerinde ev bulunduğunu, bu evlerin bazılarının 100 yılı aşan tahtadan evlerden oluştuğunu belirtti.

Yaylanın gerek ilçede yaşayan, gerekse ilçe dışında yaşayan Koyulhisarlıların yaz aylarında yaşamlarını sürdürdüğü bir yerleşim merkezi olduğunu anlatan Eren, şunları kaydetti:

"Halkımız Haziran ayının ortasında hayvanları ile yaylaya göç ederek Eylül ayına kadar yaşamlarını burada sürdürüyor. Belediyemiz yaylada su ve kanalizasyon gibi her türlü alt yapı hizmetini sunuyor. Eğriçimen'e sabah ve akşam saatlerinde otobüs seferleri düzenliyoruz. Yaylada günübirlik gezmeye gelen vatandaşlar için her türlü imkanı da sunduk. Yaylada bu yıl bir fırın ve kasabı da faaliyete geçireceğiz."

Yayla içerisinde 4 motelin hizmet verdiğini, belediyeye ait bir de otel bulunduğunu bildiren Eren, "Piknik alanları mevcut yaylada, belediyemizin yaptığı göletlerin kenarında ise kamelyalar bulunuyor.

Göletlerde bulunan balıklar ve ördekler buralara ayrı bir güzellik katıyor. İnsanlarımız burada yaylanın ve göletlerin güzelliklerini izleyerek hoşça vakit geçirebilirler" diye konuştu.

Sivas'a 197 kilometre, Koyulhisar'a 17 kilometre uzaklıkta bulunan yayla, ormanlar arasında güneybatıdan kuzeybatıya doğru uzanan bir vadinin içerisinde yer alıyor. Vadinin yamaçları ise çam ormanlarıyla kaplı bulunuyor.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com