Uygulama zamanı geldi. Dikey bahçeler…

Vertical bahçeler kentsel yaşam kalitemizi yükseltecek...

 

Hızlı kentleşme , yükselen yapılar, peyzaj uygulamalarında yeni bir alan açıyor. Dikey bahçeler… Sadece ayırt edici işlev görmüş geçmiş yüzyıl duvarları, gri bir sokaklar, soğuk bir modern yapı ya da en son yapılan gökdelen. Tüm bu eski ya da yeni yapılar yeni dikey kentsel alanlar oluşturuyor. Tüm bu alanları bitkilendirmenin heyecan verici  yolu dikey bahçeler oluşturmak. Henüz ülkemizde uygulama konsantrasyonu oluşmuş değil. Ancak gelişmiş ülkelerde çok yaygın olarak uygulanıyor.

Düşey bahçelerde üretim ve bitki geliştirme tekniği hidroponik yöntem uygulanıyor. Hidroponik yöntem; bitkileri çözünmüş besinler içeren suda yetiştirme tekniği. Bu teknik  özel tasarlanmış kafesleme sistemleri ile birlikte kullanılarak binaların dış cephelerinde sınırsız bir doku, tekrar, renk ve koku çeşitliliği ile verimli bitkisel yaşam alanları oluşturuyor.
Her duvar ya da bina cephesinin reklam panosu olmasından sıkılmadık mı? Ne dersiniz?
Ayrıca konu hakkında uzmanlaşmak isteyen ya da meraklıları için, Anna Lambertini ve Jacques Leenhardt yazdıkları Thames & Hudson Yayınevi’nin İngilizce ve yayınladığı Vertical Gardens Kitabı bol fotoğraf kullanımı ile tam bir başucu kaynağı. Yayınevinden ya da Türkiye de Yem Kitabevi’nden kolayca temin edilebilir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com