Bitki atıklarından yapılan gübreyle su tasarrufu !

Bu yöntemle bitkiler ve ağaçlar suyu tutacak ve gübre ihtiyaçlarını organik olarak karşılayacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, uygulamaya başladığı yeni bir yöntemle tarım ürünlerinde daha az suyla daha çok verimin yolunu açıyor. İkinci etap su tasarrufu kampanyasını başlatan ve yeni su kaynakları konusunda proje geliştiren belediye, budama ve çim atıklarını gübreye çeviren bir sistemi uygulamaya koydu. Bu yöntemle bitkiler ve ağaçlar hem suyu daha fazla tutacak hem de gübre ihtiyaçlarını tamamen organik olarak karşılayacak.

 

Sistem, Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde ağırlıklı olarak parklardan budama yoluyla elde edilen bitkiler ya da biçilen çimlerin, özel bir makineden geçirilerek preslenmesi esasına dayanıyor. Makeniyle, 14 santimetre çapına kadar olan bitkileri ve dallarından günde 5 tona kadar öğütülebiliyor. Öğütülen ve harmanlanan bitkiler, birkaç ay bekletilerek organik yapısı canlandırıldıktan sonra ağaçlandırma sahalarına gübre olarak dökülüyor. Diğer gübrelere oranla suyu daha fazla tutma özelliğine sahip olan geri dönüştürülmüş bitkiler, hiçbir ilaçlamaya maruz kalmadıkları için de tamamen organik özelliklere sahip oluyor. Özellikle organik tarım yapılan havzalarda sistemi geliştirmek istediklerini söyleyen yetkililer, bu yolla elde edilen gübrelerin su tasarrufu konusunda büyük avantaj sağlanacağını ifade etti. Büyükşehir Belediyesi, daha sonra kuracağı kompost üretim tesisiyle hem sistemin kapasitesini arttırmayı hem de İzmir'in her yerinde kullanımını yaygınlaştırmayı hedefliyor.(cha)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com