Bahçeli yüzen evler, hayal mi ?

Yüzen şehirler projesine ‘Lilypad’ yani yüzen nilüfer yaprağı adı verilmiş.

Bilim insanları enerjisini doğal yollardan üreten, dalgalarla batmayacak yüzen şehirler projesinde büyük aşama kaydetti

Evinizi nerede demirlemek isterdiniz ?

Belki de birkaç yıl içinde emlakcılar bu soruyu portföylerine ekleyecek. Çünkü, bilim insanları, yüzebilen, su seviyesi ile birlikte inip kalkabilen evlerden oluşan alternatif yaşam mekanları geliştirmek için kolları sıvadı. Yüzen şehirler projesine ‘Lilypad’ yani yüzen nilüfer yaprağı adı verilmiş.

YÜZEN EVLER HAYAL OLMAKTAN ÇIKIYOR

Altında kalmak istemiyorsan üzerinde yaşa !’ 

Hollanda’da bulunan Delft Teknik Üniversitesi Building Technologies Bölümü’nden endüstriyel tasarımcı ve mühendis Ties Rijcken’ın, ‘Altında kalmak istemiyorsan üzerinde yaşa!’ sloganıyla tanımladığı yüzen evler-şehirler projesi, birçok şablonu yıkacak gibi görünüyor. Yeni mekanlar, birbiri üzerinde yükselen beton diskler, köpük, kauçuk ve bir tür yanmaz plastik türü olan polistrolden oluşuyor. Bunlar, lego gibi birbirine geçmeli ünitelerden oluşuyor ve römorklarla istenilen noktaya çekilebiliyor.

YÜZEN EVLER HAYAL OLMAKTAN ÇIKIYOR
Doğal enerji kullanılacak

Tamamen doğal enerjiler kullanacak olan yüzen şehirler, fırtınalı havalarda aynen uçak gemileri gibi etkilenmeyecek. 50 bin kişilik kapasiteli planlanan yüzen şehirlerde eğlence yerlerinden, hastanelere, spor alanlarından konut bölgelerine ve işyerlerine kadar her şey mevcut olacak.
YÜZEN EVLER HAYAL OLMAKTAN ÇIKIYOR
Küresel ısınma projeyi doğurdu

Küresel ısınmaya sonucu meydana gelen iklim değişikliklerine, sel baskınlarına ve deniz seviyesinin yükselmesine dikkat çeken Rijken, projesini bu düşünceyle şekillendirdiğini söylüyor. “Teorik olarak yüzen yerleşim yerleri için boyut sınırlaması yok. Hatta ne kadar büyük olursa, o kadar az sarsıntı olur. İçinden yollar geçen, bahçelerinde tarım yapılabilen şehirler bile kurabiliriz!” diyen Rijken, Delft Üniversitesi ve özel şirketlerin yardımı ile projesinin pilot uygulamasına Hollanda’nın Lelystad şehrinde başlamış. Prototiplerde bir sorun yaşamadıklarını belirten Rijken şöyle konuşuyor: “Şu an, zamana ve kaynağa ihtiyacımız var. Projemin bir diğer güzel tarafı herkesin denize nazır bir evde oturma imkanına sahip olabilmesi!”

YÜZEN EVLER HAYAL OLMAKTAN ÇIKIYOR
Yılların düşü

Esasında deniz şehri projesi yeni değil. 70’li yıllardan bu yana birçok girişimci deniz şerhlerinin hayalini kurdu. Ama gerek maliyet gerekse teknoloji, bunun gerçekleştirilmesine engel oldu. 60’ların sonunda Dogger Bank, daha sonra Oceania Community, Venus Project ve New Utopia Project gibi devasa deniz şehirleri projeleri gündeme geldi. Bun projelerin birçoğu uluslararası konsorsiyumlar tarafından desteklenmesine karşın hiçbiri hayata geçirilemedi. Bununla birlikte halen üzerinde çalışılan diğer büyük deniz şehri projelerinden biri de Mobil Deniz Şehri Nexus. Aralarında Lucasfilm, Walt Disney Productions, Amblin Productions ve Microsoft gibi eğlence, bilişim ve animasyon şirketlerinin de bulunduğu sponsorlar grubu tarafından desteklenen proje, 2020 yılını hedefliyor. 22 bin kilometrekare üzerinde inşası planlanan Nexus, aynı zamanda bir tatil merkezi, eğlence parkı ve de yüzer devre mülk olacak ve aynı anda 50 bin kişiyi barındıracak. Diğer bir çarpıcı proje ise, merkezi Amerika’da olan Freedom Ship International tarafından yürütülen yüzen şehir ya da şehir-gemi olarak isimlendirilen Freedom Ship (Özgürlük Gemisi). Tanesi 180 bin ila 2,5 milyon dolar arasında değişen fiyatlardan satılacak 18 bin ev ve 3 bin mağazayı barındıracak olan yüzen-şehir-gemide, 10 bin de otel odası olacak. (radikal)

 YÜZEN EVLER HAYAL OLMAKTAN ÇIKIYOR

YÜZEN EVLER HAYAL OLMAKTAN ÇIKIYOR

YÜZEN EVLER HAYAL OLMAKTAN ÇIKIYOR

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com