Küçülmekte Olan Şehir için Yaşayan Cephe

Düşey park gibi çalışan yapı, çevre ağaçlarla da ilişki kuruyor.

Küçülmekte Olan Şehir için Yaşayan Cephe


1970 - 1980 yılları arasında yapılan New Hoyerswerda 1990’larda kullanıma açıldı. 70.000 nüfusa sahip olan kentin 2015’te 30.000 nüfusa gerileyeceği öngörülüyor. Geçen yıllarda şehir merkezi nüfusunun azalması sebebiyle boşalan birçok 11 katlı bina yıkıldı ve şehir merkezinde tanımsız bir alan oluştu.

 

 

 
Bu alanda 2004’de düzenlenen bir yarışma sonucunda, Muck Petzet Mimarlık’ın The Lausitz Tower projesi ortaya çıktı. Kazanan tasarım, yıkım sürecini dengelemeyi ve mevcut gelişimi sürdürmeyi sağlıyordu. Yeni referans noktası olacak proje, kaybolan merkezi yeniden canlandırabilecek. Tamir edilen bina, ticari konut ve yüksek kaliteli apartman işlevleriyle yeniden kullanılabilecek. Binada, bina sakinleri ve halk tarafından kullanılabilecek ve bir seyir alanı oluşturacak olan çatı terası da bulunuyor.
Bunun yanında mimarlar, farklı bir yeşil cephe sistemi de geliştirdiler. Pencere önlerine yerleştirilen kutular bütün cepheye yayıldı ve kalın çelik kablolar ile birbirlerine bağlandı. Çatı terasında saksıya yerleştirilmiş olan bitkiler zamanla pergolalara tırmanmaya başladılar. Düşey park gibi çalışan yapı, çevre ağaçlarla da ilişki kuruyor.

Kaynak: A10 Yazan: Kirsten Hannema Çeviren: Şirin Uzun

(arkitera)

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com