Çevreci ilk hidrojen otomobil !

Honda FCX Claritiy küresel ısınmaya neden olan gazların hiçbirini üretmiyor.

Honda'dan ilk hidrojen otomobil

Japon otomobil şirketi Honda, sıfır karbon salımlı, hidrojen yakıtlı ilk otomobilin ticari üretimine başladı.

FCX Clarity adı verilen dört koltuklu yeni model, hidrojen ve elektrikle çalışıyor ve çevreye yalnızca su buharı bırakıyor.

Honda, yeni otomobilin, yakıt verimliliği açısından, geleneksel, benzinle çalışan otomobillere kıyasla üç kat daha üstün olduğunu savunuyor.

Honda, sözkonusu otomobilden 200 adet üretmeyi planlıyor ve gelecek üç yıl boyunca, bu otomobillerin yalnızca kiralanabileceğini kaydediyor.

Hidrojenli taşıtların yaygınlaşmasının önündeki en büyük engel, hidrojen doldurma istasyonlarının azlığı ya da bulunmaması.

Honda FCX Clarity'nin ilk beş talibi, yakınında hidrojen istasyonları bulunan Güney California bölgesinde yaşıyorlar.

Honda, yeni otomobili ilk kullanacak müşterilerden birinin sinema oyuncusu Jamie Lee Curtis olacağını kaydediyor.

Honda FCX Clarity, Temmuz ayından başlayarak California'da kiralanabilecek. Yıl sonuna doğru da Japonya'da piyasaya çıkarılacak.

Hidrojenle çalışan ilk otomobil, Japonya'da, dünyanın tamamen yakıt hücresi üreten ilk fabrikasında üretiliyor.

Honda'nın ABD Birimi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı John Mendel, "Bugün, yakıt hücresiyle çalışan otomobil teknolojisi açısından tarihi bir gün. Yakıt hücreli otomobillerin gündelik hayatta yaygınlaşacağı güne doğru atılmış dev bir adım bu." dedi.

Honda, üç yıllık sürelerle kiralanabilecek otomobilin fiyatının ayda 600 dolar olacağını açıklandı.

Birçok otomobil üreticisi, yükselen benzin ve mazot fiyatları yüzünden ve tüketicilerin çevre konusunda daha fazla kaygılar taşımaya başlaması nedeniyle giderek daha temiz ve daha hesaplı taşıtlar üretmeye yöneliyor.

Örneğin Toyota, hücre yakıt üretimi yetersiz kaldığı için hibrid otomobil üretiminde hızla yükselen talebi karşılayamadığını kaydediyor. (bbc)

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com