Next-Gene20,Çevre odaklı mimarlık !

20 Mimardan Gelecek İçin 20 Villa...

Next-Gene20, tanınmış mimarların geleceğin villalarını tasarlamaya teşvik eden bir seçki. Yeni nesil konut alışkanlıklarının araştırılması, çevre odaklı tasarıma dimağ açıcı yaklaşımların üretilmesi için düzenlenen Next-Gene20’nin ürünleri, uzun ve yoğun bir çalışma programının ardından kamuoyuna sunuldular.

Tayvan’ın kuzey-doğu kıyısında konumlanan belirlenmiş bir araziye yönelik yapılan morfolojik çalışmalara davet edilen isimler arasında MVRDV, Graft, Kengo Kuma ve Julien de Smedt gibi ünlü isimler bulunuyordu. Aynı zamanda 10 ayrı gelecek vaadeden Tayvanlı mimarın da dahil edildiği seçki, minimalist modülerlikten ayrıntılı bio-morfolojik çizgilere kadar çok geniş tasarımsal farklılıklar ortaya koyuyor. Hemen hepsi çevreleriyle entegre olma arayışındaki bu projeler, heyecan verici bir kültürel bilgi akışına mahal vermeleri ve mimarlığın gelecekteki ‘sima’sına yönelttikleri keskin ve iddialı konseptlerle dikkat çekiyorlar.

 

Villa Palladio, IaN+, Italy

Tayvan meşei’li Genuine Group tarafından doğu ve batı coğrafyalarından mimarlar arasında fikir alışverişini sağlamak amacıyla düzenlenen Next-Gene20 projesinin fikri, Tai-Nien Lu (Genuine Development Asset Management Co. Ltd. Başkanı) ve Yu-Tung Liu (National Chiao Tung Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi) tarafından ortaya atılmış. Gerçek bir kültürler arası diyalog yaratması beklenilen seçkiye sunulan projeler, geçtiğimiz haftalarda Taipei’de gerçekleştirilen bir toplantıda ele alındı. “Batılı modellerin doğulu olanı keşfi ve tam tersi” olarak nitelendirilen son ürünlerden bazıları şunlar:

 bei-lin = shell under copious rain, Graft, Almanya

Observer, MVRDV

Floating Courtyard, Ray Chen, Taiwan

The Elf on the hilltop, Wen-Chieh Chiu, Taiwan

The Twirl House, Julien De Smedt, Denmark

Calligraphic House, Yu-Tung Liu, Taiwan

Aimai house, Kengo Kuma

House’,Irving Hung-Hui Huang

 

(yapi.com.tr)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com