Meydan Alışveriş Merkezine iki çevre ödülü

Çatısında 33.000 m2 lik çim alan,dünyanın en çevreci alışveriş merkezlerinden biri...

Türkiye'nin yüzde 100 açık havada hizmet veren ilk alışveriş merkezi Meydan, sıradışı mimarisi ve kullandığı enerji kaynakları ile ödülleri topladı.

Kentsel alanların en iyi şekilde kullanımı için liderlik yapma hedefi ile kurulan Land Institution (ULI) dünyanın en prestijli ödülleri arasında gösterilen ULI Avrupa Mükemmellik Ödülü'nü 2007 yılında açılan Meydan Alışveriş Merkezi'ne verdi. Çatısındaki 33 bin metrekarelik çim alan ve sahip olduğu sıradışı mimari yapısı ile ödüle layık görülen Meydan Alışveriş Merkezi, ekim ayında ULI Global Ödülleri'nde Avrupa'yı temsil edecek.

Öte yandan, alışveriş merkezi Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye Programı "Süreç" kategorisinde birincilik ödülüne de layık görüldü. Meydan Alışveriş Merkezi'nin yenilikçi mimari yapısı ile tüm projelere örnek olarak gösterildiğini belirten Metro Group Asset Management Genel Müdürü Gündüz Bayer, "Türkiye'nin öncü şirketlerinin katıldığı, çeşitli çevre dostu projelerin kıyasıya rekabet ettiği Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye Programı'nda toprak enerjisiyle sağladığımız ısıtma ve soğutma işlemleri örnek olarak gösterildi. Yüzde 100 açık havada hizmet veren ve dünyanın en çevreci alışveriş merkezlerinden biri olan Meydan, bu kapsamda birincilik ödülüne layık görüldü. Bu ödülün hemen ardından da ULI Avrupa tarafından verilen 'Mükemmellik Ödülü'ne layık görüldük. Burada da sahip olduğumuz sıra dışı mimari yapı ile diğer projeler arasından sıyrıldık" dedi.

 

Gözümüz global ödülde

Metro Group Asset Management CEO'su Prof. Michael Cesarz ise "Geleceğin enerji kaynaklarını kullanıyor olması ve akıllı mimarı yapısı Meydan'ı birinci sınıf bir alışveriş merkezi haline getirdi. Şimdiden ekim ayında belirlenecek olan ULI Global Ödülleri'nin sonuçlarını da merakla bekliyoruz" dedi.

Metro Group Asset Management'in bundan sonraki inşaat projesinin 2009'da açılacak olan Merter projesi olduğuna da değinen Cesarz, "Bu projeyle ekoloji alanında bir adım daha ileri gitmeyi planlıyoruz. Bu kez jeotermal enerji yerine güneş enerjisi kullanacağız" açıklamasını yaptı.

Toplantıda konuşan ULI Türkiye Başkanı Haluk Sur ise "Bu ödül için her yıl dünya üzerinden başarılı projeler seçiliyor. Projeler seçilirken öncelikle mimari estetiğe ve çevreye olan duyarlılığa bakılıyor. Meydan'ın yeni enerji kaynaklarını kullanması oldukça önemliydi" dedi.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com