Bazı bitkiler yaprak döker. Peki neden?

Tüm bitkilerin yaprak döküm zamanları farklıdır.

Sıcak bölgelerde, bizim iklimimizde olduğu gibi yaprakların hepsi aynı anda dökülmezler. Bizde donların yaşandığı bir kış mevsimi söz konusudur ve kuvvetli bir ısı düşüşüyle birlikte donan bitki öz suyu, bitkinin tüm damarlarını çatlatacaktır. Bunu önlemek amacıyla, bitki sonbaharda, günlerin kısalmasını algılayarak şu tepkiyi verir: mineral tuzlar, vb. besleyici maddeleri dona dayanıklı rezerv organlarına yerleştirir, bu özsuyun inişi-çekilmesidir; ardından ağaç, yaprak sapının dala asılı olduğu noktada, geçici bir süre tıpa görevi görecek olan, bitkinin damarlarını kapatacak bir katman üretir. O andan itibaren ne su, ne de besin elemanı alamayan yaprak güçsüzleşerek, ilk rüzgâr darbesiyle birlikte düşer.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com