Kyoto Protokolüne imza atılıyor

Çiçek, protokolün kısa sürede TBMM ye de gönderilip onaylanacağını söyledi.

Kyoto Protokolüne imza atılıyor

 Bakanlar Kurulu sonrasında açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Türkiye'nin Kyoto Protokolü'nü benimseme kararı aldığını söyledi.

Toplantıda, Türkiye'yi yakından ilgilendiren Kyoto Protokolü'nün benimsenmesiyle ilgili konunun da ele alındığını belirten Çiçek, sera gazı sorunlarının azaltılması ve sınırlandırılmasını hukuki açıdan bağlayıcı duruma getiren bu protokolün 1997 yılında imzalandığını,  2005 yılında ise yürürlüğe girdiğini anlattı.
 
Bakan Çiçek, "Bugün itibarıyla 176 ülke bu protokole taraf olmuştur. Bu protokolün ilk 5 yıllık uygulaması bitmek üzeredir, bundan sonrası için de hazırlıklar başlamıştır. Türkiye, bu protokolü kendine has nedenlerle başlangıçta imzalamamıştır. İmzalanmamış olması, bu görüşmelerin de belli ölçüde dışında kalmasını mümkün kılmaktadır" diye konuştu.
 
"Yeni dönemle ilgili hazırlıklar başladığında Türkiye'nin çekinceleri olacaksa ya da kendine has şartları gündeme getirecekse bunu benimseyip, bu sürece daha aktif katılması gerekecektir" diyen Çiçek, protokolün kısa sürede TBMM'ye de gönderilip onaylanacağını söyledi.
 
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Dışişleri Bakanlığı'na, ''Kyoto Protokolü'ne taraf olmanın kabul ve onaylanmasının uygun olduğuna'' ilişkin yazı gönderdiğini söylemişti.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com