Yeşil çatı ve duvar tasarım ödülleri

Kaliforniya bilim akademisi müzesi

Yeşil Çatı ve Duvar Tasarım ÖdülleriSağlıklı Kentler için Yeşil Çatılar 2008 Başarı Ödülleri’ni almaya hak kazanan estetik açıdan ve çevresel faydaları yönünden örnek teşkil eden projeler geçtiğimiz günlerde açıklandı. Yeniliğin vitrini, bilinçlendiren fikirleriyle kazanan uygulamalar büyüyen yeşil alanlardaki mekanlarla bütünleşen binalar arasından seçildi. Ödüllendirilen projeler tasarım, araştırma ve siyasi gelişimi de içeren birçok önemli açıdan ele alınarak yedi kategoride değerlendirildi. Bu yılın kazanan projelerinin arasında yer alan tanınmış projeler ekonomik, ekolojik, estetik ve fonsiyon özellikleri göz önüne alınarak muhteşem yeşil formların içine yerleştirilmiş ilgi çeken başarılı örnekler.

Ödül Kazanan Projeler
Bu sene 10 kategoride verilen ödüllerden 7 tanesi yeşil çatı ve duvarları bulunan binalara verildi.

Yeşil Çatı Konut Kategorisi: Şikago Kuzey Michigan’da “The Residences at 900” (Hoerr Schaudt Peyzaj Mimarları)

Yeşil Çatı Endüstriyel/Ticari Yapı Kategorisi: Boston Dünya Ticaret Merkezi Batı Podium Parkı (Roofscapes)

Yeşil Çatı Kurumsal Yapı Kategorisi: Teksas Austin Belediye Binası (McKinney Kelley JV Peyzaj Mimarları)

Yeşil Duvar Kategorisi: Vancouver Akvaryumu (Sharp & Diamond Peyzaj Mimarları Şirketi)

Büyük Yeşil Çatı Konut Kategorisi: Kansas 909 Walnut Fidelity Kule Yapısı (Jeffrey L. Bruce Şirketi)

Büyük Yeşil Çatı Endüstriyel/Ticari Yapı Kategorisi: Kansas, MO, TWA AŞ Genel Müdürlük Binası (El Dorado Şirketi)

Büyük Yeşil Çatı Eğitim Yapısı Kategorisi: San Fransisko, Kaliforniya Bilim Akademisi Müzesi (Rana Creek Living Mimarlık)

Diğer Üç Ödül ise Şunlar:

Sivil Örgüt Dalında Kentsel Uzmanlık Ödülü: Amerika Peyzaj Mimarları Birliği Yardımcı Başkanı Nancy Somerville

Kamu Kurumu Dalında Kentsel Uzmanlık Ödülü: Columbia Bölge Yönetimi

Araştırma Ödülü: Doç.Dr. Brad Rowe, Michigan State Üniversitesi

 

 

 

The Residences at 900

 

 

Chicago’daki 30 metre yüksekliğindeki ünlü “Muhteşem Mil”, 900 N. Michigan Bulvarı Rezidansları’ndaki dış çatı yüzeyi bahçesi Midwest tarımsal peyzajı görünüşünden esinlenen bitkilendirme ve yapısal modelleri ön plana çıkarıyor. Bu yeşil çatı, gelişmiş bir tasarım ve işçilikle, beklenen yüksek konforu birçok çevresel fayda ile birleştiriyor. Rezidanslar, etrafı yükselen gökdelenlerce çevrilmiş dalgalanan çimenler ve alliumların ortasında yer alıyor. Bu şaşırtıcı yan yanalık, tasarımın anahtar unsuru. Bina, içinde yaşayanlara belki de kent yaşamında mümkün olmadığını varsaydıkları bir parça doğa ile hitap ederken, hareketli ve telaşlı bir kentte yaşadıklarını da hatırlatıyor. Çevre binaların sakinleri oradaki mevsimsel değişmelerin, büyümenin ve her baharda yeniden doğuşun güzelliğini görme şansına sahip oluyorlar.

Çatılardaki geleneksel ve ağırlıkla kullanılan tasarım çözümlerinin buradaki kullanımını sınırlandıran yapısal çevre ile mücadele veren tasarım ekibi, standart modüler yeşil çatı sistemininin derinlik, yükseklik ve dokuyu ortaya koyan ve bu çatıyı benzersiz kılacak yaratıcı bir kullanımını geliştirdiler. 12.000 m³'lük polistiren izolasyon tabaka 20 cm derinliğindeki yeşil çatı tabakasından 60 cm yüksekliğine kadar büyüyor. Bu, sakinlerin yürüyüp, rahatlayabildiği 20. katın görüş mesafesinden algılanabilir bir derinliği yakalamayı başaran “bahçe”yi, 250 m² döşeme seviyesine yükseltiyor. Bu derinlik algısını geliştirme, farklı uzunluklarda büyüyen çeşitli bitki türleri ile sağlanıyor. Dört karışık bitki türünün mevsimsel ve çok yıllık bitkilerin ekilmesi ile ortaya çıkardığı çimenlikler, farklılaşan uzunluklar, farklı çiçeklenme zamanları, kış havası ve mevsimsel renk armonisinin yaratılması için tasarlanmış.

Taş ya da ahşap özellikli ızgaralar ve ahşap malzemeden yapılan 45 m²’lik alan, yaz gölgesi ve gece ışıklandırması sunan iki özel tasarımlı pergola ile kaplanmışlar. Bu alanları kullanan bina sakinleri çatının sadece bir kısmına 60 cm derinliğe dikilmiş olan bitkiler bitişiklerindeki ofislerin 10. katından görülebiliyor. Bu 27 m²’lik alan Japon Lilac ağaçlarından oluşan bir koru ve gülgillerden cotoneaster ile yıllık ve mevsimsel renk sağlayarak görüntüyü koruyan bitkiler ile doldurulmuştur.
Daha çok rekreasyon amaçlı tasarlanan büyük taşlı bu alan çok sayıda masa-sandalye ve etrafını çevreleyen yaklaşık 1.300 m² uzunluğundaki çimler ve mevsimsel renk değişimleri ile ön plana çıkıyor. Bahçe gün ışığındaki görüntüsü, binayı çevreleyen yüksek gökdelenlerin gece aydınlatmasındaki etkili kent ışıklarının parıltılarına yakınlığından yararlanırken canlı bir hava kazanıyor. Çatı, aynı zamanda enerji tasarrufu sağlayarak hemen yanında yer alan konferans, müzik etkinliği, toplantı salonundaki sesin azaltılmasında da birçok fayda sunuyor.

Güzel, çeşitli ve pratik The Resindences at 900 bu yılın en iyi Yoğun Konut Alanı örneğiydi.

Künye

Ödülü Alan: Hoerr Schaudt Peyzaj Mimarları, LLC

İşveren: 900 Tower, LLC

Yüklenici Firma: Gelişim Yönetimi Ortaklığı

Yeşil Çatı Sistemi Şirketi: Weston Solutions

Peyzaj Müteahhiti: Moore Peyzaj

Statik Proje: The Structural Group Ltd.

Mimari Plan Koordinatörü: Booth Hansen

İnşaat Yöneticisi: Linn - Mathes

Aydınlatma Tasarımı:
Anne Kustner Aydınlatma Tasarımı

Sulama Tedarikçisi: Halloran & Yauch

Çatı Danışmanları: Roofing Consultants Ltd.

 

 

 

Boston Dünya Ticaret Merkezi Batı Podium Parkı

 


Boston Dünya Ticaret Merkezi’nin yeraltındaki otoparkının bir parçasının üstünü örten Batı Podium Parkı Dünya Ticaret Merkezi Batı Kulesi ve Seaport Oteli arasında konumlanıyor. 2.700 m²’den oluşan bu yeşil çatının metrekaresi ortalama 60 Dolar’a mal olmuş ve iki katta da yapılmış, her biri toplam yüzey alanın %50’sini kapsıyor. Üst kat sulanmayan geniş yeşil çatı ve alt kattaki yoğun bir peyzaj alanı. İki katta da ortalama derinlik 12 – 90 cm arasında.

2003 yılında tamamlanan 3 katlı bu alan yeşil çatının binayla büyünleştiği ilk yapılardan. Yeşil çatı Dünya Ticaret Merkezi Batı Kulesi’nin genel programının bir parçası ve tasarımda enerji koruma standartları da oldukça dikkate alınmış. Mekanik ekipman yerleştirilirken estetiğin yanında verimlilik de maksimum dikkate alınmış. Örneğin su soğutucu birimler her kattaki gerekli olan soğutmayı da sağlamış. Parkın alt katındaki yoğun peyzajlı alana herkes girebiliyor.

 

Batı Podium Park kentin içinde sadece güzel bir refüj görünümü vermiyor, aynı zamanda endüstriyel ve ticari binaların da bu tip yaşayan mimari örneklerinden birisi olabileceğini gözler önüne sürüyor.

Künye
Ödülü Alan: Roofscapes

İşveren: Pembroke Gayrimenkul

Peyzaj Mimarı: Pressley Associates

Mimar:
Kallmann McKinnell & Wood Mimarlık

Statik Proje:
Weidlinger Associates

Sulama Tedarikçisi:
Simpson, Gumpertz & Heger

Genel Yüklenici: Turner Construction

Peyzaj Yüklenicisi: J. Michael Landscaping & Valley Crest

Sulama Yüklenicisi: General Irrigation Mühendislik

Su Yalıtımı Malzemesi Üreticisi: Carlisle Syntec

 

 

Austin Belediye Binası

 

 

 

Austin Belediye Binası’nın tasarım süreci, tasarım mimarı Antonie Predock’un Balcones Kayalıkları’nı, kireçtaşı kayalıklarını ve bunun yanındaki plato üzerindeki şelaleleri, dereleri, yayılmış canlı meşe ağaçlarını ve tabiatı eskizlemesi ile başlamış.

McKinney Kelley Peyzaj Mimarları ise projeye, Travis Bölgesi’nin kurak, batıya doğru kayalık Edward Platosu ve doğuda derin balçıklı Post Oak Ovası gibi çeşitli ekosistemleri vurgulayarak devam etmiş. Yüksek çatı teraslarında kayalıklı yamaçların daha kuru bitki türleri belirirken, bina tasarımının düşük kotlu alanları dere kanyonlarının tasarımını sembolize ediyor. Doğal bitki toplulukları, su verimliliği, yüksek ısı dayanıklılığı ve coğrafi sınıflandırmalara göre gruplandırılmış.

Gölgeli dış mekan, amfi tiyatro ve canlı müzik performanslarının yürütüldüğü sahne için bir kültürel program olarak adlandırılıyor. Çeşitli dış mekanlarla farklı bir araya gelme ve kutlama mekanları da sağlanmış.

Kent Konseyi’nin amacı, Belediye Binası’nın doğası ile, yeşil binalar için bir model oluşturacak sürdürülebilir bir kamusal bina yaratmaktı. Yeşil çatı üst terasları ve düşük kottaki plaza katları, ziyaretçiler ve öğrenci grupları için haftalık eğitim turlarının konusunu oluşturuyor.

En önemli tasarım özelliği yüzey suyunun yeşil çatıları sulaması ve amfitiyatro için güneş panelleri kullanımı. Kent Isı Adası’nın etkisini azaltma amacıyla olgun canlı meşeler ve diğer yerli gölge ağaçları eklenmiş. Proje, Austin’deki ilk LEED altın sertifikasının da sahibi.

Bir proje olarak Austin Belediye Binası, pratik uygulamaları ile hükümet ve kamusal bina sahiplerine başarılı bir örnek teşkil ediyor.

Künye
Ödül Alan: McKinney Kelley JV Peyzaj Mimarları

İşveren: Austin Kenti

Sulama Danışmanı: SRI ve Ortakları

Mimari Ekip: Antoine Predock Mimarlık

Uygulama Mimarı: Cotera + Reed Mimarlık

Statik Proje: Datum Engineering ve PE Structural

İnşaat Mühendisi: Urban Design Group

Mekanik, Tesisat ve Elektrik Mühendisi: ACR Engineering

Yeşil Çatı Sistemi Tedarikçisi: American Hydrotech

Bahçıvan Danışmanı: American Hydrotech

 

 

 

Vancouver Akvaryumu

 

 

Vancouver Akvaryumu’ndaki canlı duvar, yerli uçurum ekolojisini kopyalayarak ziyaretçilere yeşil duvarın faydalarını anlatmak üzere tasarlanmış. Proje bütünüyle ekoloji, yerli bitki türleri, sıcak su yönetim stratejileri, yeşil çatılar ve sürdürülebilir bir peyzajla neler başarabileceğini ortaya koyuyor.

Yeşil duvar, müşterilerin ilgi alanına uygun eğlenceli bir mekan yaratarak karışık sokaklar ve yan yana otoparkların yakınında tercih edilecek bir şeylerin yaratılması fikriyle ortaya çıkmış. Yeşil duvar, bu çevreye yönelik duyulan endişe ve şüpheciliğe karşın binalar ve ekoloji biraradalığını örneklemek için iyi bir fırsat olarak görülmüş.

Tasarım aşamasında, farklı birçok zorluklar ortaya çıkmış. Geleneksel yeşil duvar teknolojileri bu alan için çok zayıf kalmış. Sabit sulama sistemi ve sınırlı kök gelişimi kış ikliminde ilgi görecek bitki türleri seçimine sınırlamalar getirmiş.

Proje öncesinde on beş bitki türü yeşil evin şartlarında test edilmişler. Performans ve özellikleri temel alınarak sekiz tür bitki seçilmiş. Tüm bitkiler yerli ve kış şartlarında donmuş buzları eritmeye yetecek kadar dayanıklılıktaydı. %100 yüzeyde toplanmış yağmur suyu kullanımı ve yavaş damlama teknolojisi su ihtiyacını yaklaşık %50 oranında azaltmış. Bitkilerin su ve gübre ihtiyacı panel başına iki otomatik damlama sulama sistemi ile temin ediliyor. Bu proje de LEED Altın Sertifikası’nı almaya hak kazanan projelerden bir tanesi olmuş.

Künye
Ödül Alan: Sharp & Diamond Peyzaj Mimarları

İşveren: Vancouver Akvaryumu

Tasarım Ofisi: Stantec Mimarlar

Tedarikçi: G-Sky

Makine Mühendisi: Colbalt Mühendislik

 

 

909 Walnut Fidelity Kule Yapısı

 


909 Walnut Fidelity Kule Binası, Missouri’deki en yüksek apartman binası olarak yüksek standartlı yaşam için otuz dört güzel, geniş, ferah lüks suitlerini yeniliyor. Esasen, 1931’de bir banka olarak inşa edilen kulede ofis mekanları da yer alıyor. 909 Walnut Kulesi’ni, 929 Walnut Binası’na bağlayan yeni sekiz katlı garaj, rahatlığıyla birçok apartman sakininin sadece hayal edebileceği türden bir garaj.

En başta, bu garaj alanı diğer yüksek konumlu yaşama alanlarının bir parkta bulabileceği oturma ve toplanma mekanı oluşturulacak gürlükte bir mekandı. Bu yenilikçi projenin geliştiricileri, yüksek nüfus yoğunluklu Kansas şehir merkezinde
rekreasyonel yoğunluğu artırmayı düşündüler ve devlet desteği olmadan bu projenin en güvenilir destekçileri oldular.

Kansas şehir merkezi 4,5 milyon Dolar’lık bir yenilemenin tam ortasında yer almasına rağmen, bu on yıllık süreç içinde Kansas şehrinin finans merkezinde önceden varolan yapılar üzerinde sınırlı yatırım yapılmış. Yerleşim bölgesindeki her gelişme yeşil alan yokluğundan olumsuz etkilenmiş. Kansas’da az sayıda, nispeten uzak, gürültülü, korunmasız ve bölünmüş mekanlardan oluşan yeşil alanlar bulunuyor.909 Walnut Suitleri’nin sakinleri ağaçlar, çalılıklar ve çimenler arasındaki güzel peyzaj alanında rahatlayabiliyorlar. Tasarım konsepti, yaşayanlara lüks bir Avrupa otelinde veya tatil yerinde kendilerini güvende ve rahat hissetmeleri için oluşturulmuş küçük mekanlar ile eşdeğer bir rahatlık sağlamak. Bahçe aynı zamanda, mülk sahiplerininn komşuları ile bir araya gelebileceği ana binalardan ayrı oturma mekanları da sunuyor. Hatta evcil hayvanlar için de ayrı bir alan bulunuyor.

909 Walnut Kulesi’nin yeşil çatısı Kansas şehri boyunca artış gösteren onlarca yeşil çatının da temel ilham kaynağı. Bina gayrimenkul paazarındaki %73’lük doluluk oranını aşarak %90 oranında doluluğa ulaştı.

Sık sık düzenlenen davetler, profesyonel modellik çekimleri, eğitim toplantıları ve yeşil tasarım websiteleri ile bu yeşil çatı, Kansas’daki finans merkezinin bir ikonu haline geldi.

Künye
Ödül Alan: Jeffrey L. Bruce & Company

İşveren: Simbol Commercial & Kimberly-Clark

Garajın Mimarisi: Stott & Ortakları Mimarlık P.C.

Yüklenici Firma: The Weitz Company

Peyzaj, Gübre ve Sulama Yüklenicisi: H&R Lawn and Landscape

Su Yalıtımı ve Çatı Yüklenicisi: Delta Services

 

 

 

TWA AŞ Genel Müdürlük Binası

 

 


Kansas Missouri’deki, TWA Anonim Şirketi Baş Müdürlüğü Binası, bir tarihi koruma ve sürdürülebilir tasarım tanıtımı projesi. Ekip, sınırlı yatırım sermayesiyle en olası yollarla yenilikçi, çevresel bilince sahip iş çıkarmaya çalışırken katı devlet kuralları ve federal koruma rehberince belirlenmiş tasarım kararları ile de mücadele vermiş.

1956 yılında inşa edilmesinden bu yana binayı, çatısının kusursuz düz yüzey yapısının su geçirmez ve estetik özellikleri süslüyor. 91 cm yıllık yağış oranının olduğu bir iklimde düz çatılar iç drenaj sistemleri ile belki de en pratik tasarım çözümü değiller. Yine de tarihsel modernist mimarinin karakteristik bir örneği olarak binanın profiline çok fazla müdahale etme şansı yok. Ayrıca binanın 4. katının en iyi görüş açısı içinde kuzey ve doğu yönünde buharlaşana ya da bina içine sızana kadar görülen küçük bir gölcük oluşuyor. Siyah yüzey de yaz aylarında ısı artışı yaratıyor.Çatı kullanımları yerli ve geçici kuşlara, böceklere, göçmen kelebeklerden de özellikle Monarch kelebeğine doğal ortam sunuyor. Artı, bitişik bina oluşumları arasında gelişmiş kentsel peyzaj görünümü de sağlanıyor.

Tasarım sürecinin başlangıcında, geliştirici ve mimar bu projenin esas bileşeni olarak bitkilendirilmiş bir çatıyı kurgulamışlar.

Orjinal binanın mimari mirasına saygı duyulsa da güzellik ve rahatlık için yeni bir imkanlar bütünü olarak açılan TWA AŞ Genel Müdürlük Binası’nın yeşil çatısı, geniş endüstriyel/ticari yeşil çatıların inanılmaz bir potansiyeli barındırdıklarını gösteriyor.

Künye
Ödülü Alan:
el dorado

İşveren: TWA Lofts, LLC

Peyzaj Tasarımı: Off the Grid

Sulama Sistemi Tasarımı: Jeffrey L. Bruce & Company

Teknik Danışman: American Hydrotech

Statik Proje: Norton & Schmidt

Mekanik, Elektrik ve Tesisat Mühendisi: Lankford ve Ortakları

 

 

Kaliforniya Bilim Akademisi Müzesi

 


San Fransisko’nun kalbi, Golden Gate Parkı yakınında Kaliforniya Bilim Akademisi Müzesi, dünyadaki hiçbir doğal tarih müzesinde görülmemiş bir yeşil çatıya ev sahipliği yapıyor. Çatıdaki 2.500 m² büyüklüğündeki yeşillendirilmiş alan kentsel ekoloji ve canlı mimarlık eğitimlerine ithafta bulunan en ileriye dönük sergilerinden birini oluşturuyor.

Renzo Piano’nun başarılı tasarımlarından birisi olan yapı, San Fransisko’nun topografik yapısınının özelliklerini çatısı üzerinde sürdürüyor. Çatıda inişli çıkışlı, dik, kubbeleşmiş yapılar var. Bu bitkilendirmede sıkıntı yaratan bir durum. Teknik sorunları çözmek için, Rana Creek fayda sağlayan bir çatı sistemi oluşturmasına yardımcı olacak bir tasarım ekibi ile çalışmış. Bu süreçte anahtar bitki, bakterilerce ayrıştırılabilen, güçlendirilmiş ve hızla yenilenebilir hindistan cevizi elyafı olmuş. Bu teknik, bitkiler için suyun biriktirilmesi ve bitkinin büyümesine kadar suyun tutulmasına yardım ediyor.

Çatının eğimli yamaçları doğal bir havalandırma ve soğutma sistemi olarak işliyor. Temiz hava, bitkilendirilmiş yüzeyce soğutularak binanın girişine veriliyor. Artı, ısınan kütle, nem ve ısı yalıtımını sağlayan çatının bina iç mekanında normal çatı yapılarına göre daha soğuk bir ortam yaratması bekleniyor. Bu enerji tasarrufları deneysel olarak da gözden geçirilmiş ve sonuçlar “2008 Sürdürülebilir Topluluklar için Çatıların Yeşillendirilmesi Konferansı”nda açıklanmış.

Çatı aynı zamanda yaklaşık 7,5 milyon m³’lük yağmur suyunun ziyan olmaması için zemin katında bu suyun yaklaşık %70’ini tutarak çatının tekrar sulanması için kullanılır duruma getiriyor.

Künye
Ödül Alan: Rana Creek Living Mimarlık

İşveren: California Academy of Sciences

Tasarım Mimarı: Renzo Piano Building Workshop

Proje Mimarı: Stantec Mimarlık (projenin ilk hali Chong Partners Mimarlık tarafından tasarlanmış)

Peyzaj Mimarı: SWA Group

Mühendis: Arup

Bina Uygulama Takımı: Webcor Builders

Peyzaj Uygulama Müteahhiti: Jensen Corporation Landscape Contractors

Malzeme Tedarikçisi: American Hydrotech

 

 

 

 

 

Kaynak: Green Roof Awards Çeviren: Deniz Boran, Gökçe Aras

(Arkitera)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com